Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Povestea vorbei - pisica

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Pasiuni comune -> Literatura si lingvistica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: Povestea vorbei - pisica Răspunde cu citat (quote)

Fără îndoială că pisica a fost unul din primele animale domesticite de om. Aduc în acest sens un argument de natură lingvistică, și anume că în multe limbi acest animal este denumit în mod asemănător. Vreau să zic că domesticirea pisicii precede formarea multor limbi.

Să dăm câteva exemple (pe care le știu eu):

KOT în limba rusă (probabil și în alte limbi slave, sigur în bulgară și cehă) înseamnă MOTAN
COTOI în limba română este tot MOTAN
CHAT în limba franceză
CAT în limba engleză
GATTO în italiană

Undeva, într-un dicționar francez-arab am constatat că și în arabă tot în jurul cotoiului nostru ne învârtim.

Din păcate cunoștințele mele de limbi străine sunt mai mult decât limitate, așa că, invit pe cunoscătorii de alte limbi să aducă, dacă pot, contribuții la această idee.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mar Aug 28, 2007 10:57 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Este neaparat ca domesticirea si atribuirea denumirii s-a desfasurat in acesta ordine?

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mie Aug 29, 2007 5:01 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

[quote="icarus86"]Buna ziua,

Este neaparat ca domesticirea si atribuirea denumirii s-a desfasurat in acesta ordine?

Rares[/quote]

Dacă-ți pui nițel mintea la contribuție ai putea să-ți răspunzi singur:

1) Dacă domesticirea s-a făcut înainte de separarea limbilor este normal că denumirea a fost preluată in fiecare limbă rezultată.

2) Dacă limbile s-au format înainte de domesticire, atunci oamenii au atribuit în fiecare limbă numele care s-a nimerit, deci ar fi rezultat nume cât de cât diferite.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mie Aug 29, 2007 6:45 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

Nu cred ca exista un punct in istoria omenirii in care limbile "s-au format". Limbile sunt in continua schimbare, im[rumutand una de la alta termeni, denumiri etc etc.
Deci nu cred ca este obligatoriu ca domesticirea sa fi avut loc inainte de punctul istoric amintit mai sus.

P.S. Mi-am pus mintea la contributie.

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Pasiuni comune -> Literatura si lingvistica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Povestea vorbei - pisica." Mesaj online. Mar Aug 28, 2007 8:08 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 1:37 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=1216 >.




Securitate forum

95336 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 14 ore, 33 minute | Încărcare medie: 0.28, 0.47, 0.49

Server uptime(last month)