Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Și calculatoarele se strică, nu-i așa ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT -> Discutii tehnice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Dum Dec 28, 2008 1:20 am    Titlul subiectului: Și calculatoarele se strică, nu-i așa ? Răspunde cu citat (quote)

Vi s-a întamplat, nu ? Necazul este că faptul se constată tocmai atunci când ai treabă, și rămâi foarte descumpănit de deturnarea bruscă a priorităților. Persoanele cât de cât pricepute la depanări primesc dintre cele mai ciudate informații. De regulă, dacă defecțiunea a intervenit în timpul lucrului, se pune pe seama programului activ cauza, dacă nu chiar pe o manevră improprie din tastatură sau mouse. Am cunoscut oameni care atribuiau unui vis declanșarea unei afecțiuni, în loc să tragă concluzia că datorită stării de sănătate au visat urât.

Eu aveam o vorbă, gen Murphy: "Orice lucru, înainte de a se strica, mergea !". Un prieten de-al meu, hardist, a găsit alta, izvorâtă dintr-o recentă experiență neplăcută: "Am venit ieri de la București cu mașina și, la Mizil, mi s-a stricat. Jur că până atunci mergea !".

Adevărul este însa că diagnosticarea este o artă, indiferent de domeniu: mecanică, medicină, electronică, programare, etc. Trebuie să asculți, să știi ce să asculți, să știi să elimini "bruiajele", să nu ai niciodată idei preconcepute, să nu te crezi niciodată "buricul Pământului", să-ți construiești strategii adecvate de testare.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Dec 29, 2008 9:19 am    Titlul subiectului: Asa este! Răspunde cu citat (quote)

Foarte adevarat, se strica si calculatoarele si, ce este si mai obositor din punct de vedere psihic, sunt depasite moral foarte repede. Regula care spunea ca o data la sase opt luni are loc o schimbare tehnologica majora nu mai este valabila, datorita apropierii de limitele tehnologiei cunoscute (in special in termeni de miniaturizare), insa evolutia se desfasoara inca intr-un ritm sustinut chiar si in aceste conditii. Pentru a ma intoarce la tema principala a acestui subiect, pot spune ca, din fericire, in ultimii ani a crescut simtitor fiabilitatea componentelor hardware si, daca sunt cumparate calculatoare construite cu grija, probabilitatea ca acestea sa functioneze ani buni fara probleme este mare.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT -> Discutii tehnice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Și calculatoarele se strică, nu-i așa ?." Mesaj online. Dum Dec 28, 2008 1:20 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 1:25 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=22620 >.




Securitate forum

95335 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 14 ore, 21 minute | Încărcare medie: 0.40, 0.41, 0.49

Server uptime(last month)