Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Puterea absurdului

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 2:05 am    Titlul subiectului: Puterea absurdului Răspunde cu citat (quote)

Sunt socat, am fost toata ziua de 14 iulie si, probabil, voi mai fi inca cateva zile. Cel putin pana voi reusi sa inteleg macar o parte, infinitezimala si tot ar fi bine, din absurdul ce caracterizeaza sinuciderea Madalinei Manole. Nu m-a socat atat gestul ei, desi este ingrozitor prin el insusi. Ma cutremura si aproape ca imi zdruncina viziunea curenta asupra vietii scenariul, care pare desprins dintr-un film diabolic. De-a lungul multor ani, ea a incercat cu disperare sa aiba un copil, al ei, carne din carnea ei. Se pare ca devenise o obsesie a vietii ei, evident, o obsesie cu incarcatura cat se poate de pozitiva. A reusit, si-a nascut “ingerasul”. S-a recasatorit cu un om pe care spunea ca il iubeste. In general, existenta ei nu a fost zdruncinata de traume majore, vizibile ochiului public. Cu atat mai putin in ultima perioada. Si ajungem la filmul zilei de 14 iulie 2010. Si-a petrecut cea mai mare parte a zilei cu soacra si copilul de un an si o luna. La ora 18:30 si-a luat ramas bun de la “ingerasul ei” pentru a pleca la repetitie, cu formatia ei, in vederea lansarii, peste cateva zile, a ultimului ei album. Dupa ora 10 si jumatate a plecat impreuna cu sotul ei la cumparaturi, necesare pentru programata petrecere de a doua zi, in cinstea zilei ei de nastere (probabil ca ea stia ca mai avea cateva ore…), s-au dus acasa, la ora 12 sotul i-a urat toate cele de bine, s-au culcat, apoi peste doua ore ea se da jos din pat, coboara la parter, scrie, pare-se, sms-ul pe care si-l trimite siesi, bea otrava, si “adoarme”. Am simtit nevoia sa insir faptele, asa cum sunt ele relatate in presa, desi sunt convins ca toata lumea le stie, pentru a creiona mai bine ciudatenia diabolica a celor intamplate, in ultima instanta pentru a intelege (eu) ratiunea celor intamplate. Cum se impaca “Va pupic…” din sms-ul cu pricina cu ingerarea de pesticid? De asemenea, urmarea cu strictete a programului zilnic, despartirea (care ei ii era clar ca este definitiva) de baietel la 18:30 si apoi participarea la repetitii si tot ceea ce a mai urmat? Imi este greu sa gasesc o intamplare mai ingrozitoare decat aceasta in informatiile care m-au bombardat de cand am inceput sa percep lumea, fie in presa, in mass media, sau in literatura pe care am “consumat-o”, cu atat mai putin in propria experienta, in universul meu imediat. Poate ca fapte noi, perspective sedimentate la rece, informatii acum (poate) nestiute, imi vor modifica perceptia in perioada urmatoare. Sunt insa convins ca nu esential, mai ales daca se va confirma definitiv varianta sinuciderii. Deoarece, repet, ceva mai ingrozitor, mai rau, in special considerand scenariul, rar mi-a fost dat sa vad. Dumnezeu sa o odihneasca!
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 53
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Mare pacat!O voce exceptionala,o aparitie teatrala ,o cariera unica,si cortina!Stiu ca Madalina era vegetariana,ea tinea la o dieta sanatoasa,asta apare si mai dramatic in scena otravii.Serban avea foarte mare grija de meniul Madalinei,am avut ocazia sa observ cu mai mult de 13 ani in urma.O soarta aproape la fel de cruda ca a Laurei Stoica!Numai ca aici finalul este mai sumbru,pentru ca decizia totusi nu i/a apartinut in totalitate,cred ca a fost o depresie puternica[care in cazul firilor sensibile se petrec mai ales in jurul ocaziilor ca aniversarile-poate ca nu voia o viata dincolo de tinerete,nu accepta virsta de 40 ani]si nu cred ca ea stia ,doar s/a lasat minata catre finalul acesta ,si l/a acceptat.
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Iul 15, 2010 3:33 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Da, ce a fost in sufletul ei nu putem sti, putem doar sa ne dam cu parerea, mai mult sau mai putin suparator. In general, pe la televizor se da cu parerea intr-un fel enervant. Oricum, eu inca incerc sa inteleg, nu mi-am revenit din socul de ieri. Mare pacat! Sad
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 53
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Vin Iul 16, 2010 6:31 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Astazi,pe nu stiu ce unda radio se spunea ca muzica Madalinei nu se mai transmitea deoarece nu mai era ascultata.Am simtit ca niste porci grohaiau sa faca o emisiune.Cum sa nu fie ascultata?Madalina Manole avea o voce de exceptie ,iar piesele erau frumoase.A nu se confunda MUZICA cu Salam,Cascaval ,Copilul de smoala,sau ce o mai aparea in fabrica de facut bani .
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iul 16, 2010 10:04 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sunt doua ocupatii pentru care nu prea am respect, cea de jurnalist si cea de jurist, in special cu referire la avocati si procurori/judecatori. Si este trist, pentru ca intr-o societate asezata, acestea sunt doua ocupatii fundamentale. Nu insa si in societatea romaneasca, aflata de 20 de ani intr-o perpetua agitatie. Am auzit atatea pareri stupide, cretine chiar, legate de intamplarea groaznica de acum doua zile, am vazut atat de multi comentatori cu pretentii de judecatori, incat nu are rost sa ne mai batem capul cu asta. Din pacate, acelasi sablon este aplicat in legatura cu multe alte evenimente relatate prin intermediul mijloacelor de informare in masa. Noi, cei care am apreciat-o, trebuie sa o pastram in amintire asa cum a fost ea, adica un artist talentat, sensibil care ne-a incantat de-a lungul atator ani, si o femeie frumoasa.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Puterea absurdului." Mesaj online. Joi Iul 15, 2010 2:05 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 1:11 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=37286 >.




Securitate forum

95332 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 14 ore, 07 minute | Încărcare medie: 0.21, 0.50, 0.58

Server uptime(last month)