Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

HELPPPPPPPPPP!!!!!!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
cclaudia386
Novice
Novice


Vârsta: 37
Data înscrierii: 05/Apr/2007
Mesaje: 1
Cuvinte scrise: 42
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 05, 2007 8:52 pm    Titlul subiectului: HELPPPPPPPPPP!!!!!! Răspunde cu citat (quote)

Cine a zis ca e usor sa pui un site pe net???? Am apelat la mxhost.ro, am platit si am primit un email : DNS, FTP, SMTP, POP3, URL... si eu acum ce fac cu ele?! Mi-ar fi de ajutor un raspuns.
Sus
cclaudia386 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 05, 2007 9:31 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sa-mi zici te rog despre ce domeniu e vorba ca sa fac o verificare. Mailul acela este, probabil, unul de bun venit, in care pe langa urari si felicitari ca le-ai ales serviciile, iti pun la dispozitie si datele necesare pentru a-ti folosi contul.

DNS: numele serverului prin intermediul caruia cei care navigheaza pe net iti vor accesa site-ul;
FTP: datele de conectare la FTP (file transfer protocol), prin intermediul acestuia iti vei pune site-ul pe server, poti folosi Total Commander pentru asta.
SMTP, POP3: setari necesare pentru a-ti configura un client de posta electronica(de exemplu Outlook din Office sau cel incorporat in Windows) in vederea trimiterii si primirii mesajelor. Mi-ai spus ca nu te intereseaza sa trimiti mesaje, asa ca poti sa le ignori.
Iar URL e adresa site-ului tau, daca nu e vorba despre alt URL.
In acest moment, tu trebuie doar sa-ti incarci site-ul pe server prin FTP si sa iti creezi baza de date din cpanel, pe care il poti accesa, de obicei, la adresa numedomeniu.extensie/cpanel. Asta daca serverul e pe Linux. Si apoi ii dai drumul. Wink Cam asta-i. in linii mari. Daca mai ai nelamuriri, de exemplu cum sa-ti configurezi conexiunea FTP in Total Commander, te rog sa spui. Eventual da un copy/paste la mailul pe care l-ai primit, ca sa ma lamuresc ce-i acolo, ascunzand informatiile sensibile, gen parole.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mie Iun 06, 2007 8:52 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sarumana,

Personal, as fi inceput prin a pune site-ul pe net pe propriul calculator (ori Windows + Apache / IIS, ori Linux cu Apache). Te-ar fi scutit de ceva batai de cap.
However, daca ai decis sa incepi cu plata:
- te conectezi cu un client de FTP (de ex. Total Commander) la adresa care ti-a fost indicata, folosind user name-ul si parola indicate de asemenea
- copiezi fisierele site-ului
- accesezi cu un web-browser adresa indicata prin URL si vei vedea site-ul

Succes!

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
flester.iulian
Novice
Novice


Vârsta: 42
Data înscrierii: 22/Oct/2010
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 71
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Mie Ian 05, 2011 9:33 pm    Titlul subiectului: Re: HELPPPPPPPPPP!!!!!! Răspunde cu citat (quote)

ups, rog un administrator sa stearga acest post
Sus
flester.iulian este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
adsvoo
Novice
Novice


Vârsta: 37
Data înscrierii: 14/Feb/2020
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 237
Sexul: Masculin
Locație: douala
cm.gif


MesajTrimis: Vin Feb 14, 2020 2:12 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

ups, rog un administrator sa stearga acest post
_________________
FFGDFD
Sus
adsvoo este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"HELPPPPPPPPPP!!!!!!." Mesaj online. Mar Iun 05, 2007 8:52 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 11:17 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=118 >.




Securitate forum

95320 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 12 ore, 13 minute | Încărcare medie: 0.93, 0.66, 0.62

Server uptime(last month)