Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

The Truman Show

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Divertisment -> Filme
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
lori
Junior
Junior


Vârsta: 39
Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 6
Cuvinte scrise: 64
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:49 pm    Titlul subiectului: The Truman Show Răspunde cu citat (quote)

vad ca inca nu s-a scris la rubrica "filme", so..am sa incep eu cu o propunere de film;..cine l-a vazut? ce parere are?..cine nu l-a vazut..si vrea sa-l vada..etc.. Laughing ..enjoy!
Sus
lori este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 7:20 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Nu l-am vazut, dar uitandu-ma pe imdb am constatat ca pare un film intersant. Cred ca il voi urmari in viitorul apropiat .( http://imdb.com/title/tt0120382/plotsummary ) Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ami95
Novice
Novice


Vârsta: 28
Data înscrierii: 29/Feb/2016
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 256
Sexul: Masculin
Locație: Brasov
hu.gif


MesajTrimis: Sâm Mar 19, 2016 2:13 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Minunat film!
Imi place acest film deoarece aduce in prim-plan constrângerile societății asupra individului. Este o poveste cu care fiecare om care trăiește intr-o societate se poate identifica. Totul pare "normal" cat timp urmez orbește cararea batatorita, fara sa te intrrebi incotro mergi, dar, vantul nu inceteaza sa ne aduca la cunostinta natura noastra divina, promisiunea unei lumi pline de posibilitati. Multi oameni spun ca de mult nu il mai aud, infasurati in hainele lor de iarna, ascultand la casti in timp ce merg urmeaza cararea pe pilot automat, trecand indiferenti prin minunile existentei, se întreabă din cand in cand: "oare nu e viata mai mult decat mancare si bautura? Dar ce? Eu nu vad nimic!" Pana cand o firul castilor din urechi se agata intr-o crengută...
Spre deosebire de metafora din Grecia antica, cu prizonierii din peșteră, in acest film, protagonistul este intr-o inchisoare proprie, facuta doar pentru pentru divertismentul celorlalti. Personajul interpretat de Jim Carrey este singura persoana de pe pamant care nu stie adevarul, astfel, avem prilejul sa asistam la lupta pentru libertate a celui mai inrobit dintre robi.


Spoiler alert:*****
In final, protagonistul evadează in lumea noastra, mai exact America sfarsitului secolului XX, unde o umbra de indiferență incepe sa se asterne asupra marii lui reușite.
Este de mentionat si prezenta furtunii ce joaca un rol major in punctul culminant, amintindu-ne de faptul ca aceasta este un vechi simbol al Noului Început, al Mîntuirii.

Si, in incheiere, vanturile furtunii aduc in amintirea mea, filmul Magnolia, o opera de arta unde furtuna joaca rolul principal.

_________________
^^
\_/
Sus
ami95 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Divertisment -> Filme Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"The Truman Show." Mesaj online. Mar Mai 15, 2007 12:49 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 12:09 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=89 >.




Securitate forum

95329 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 13 ore, 05 minute | Încărcare medie: 0.54, 0.52, 0.58

Server uptime(last month)