Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Retele - prima tema de programare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Administrative ...
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 8:21 pm    Titlul subiectului: Retele - prima tema de programare Răspunde cu citat (quote)

Aceasta prima tema cuprinde doua parti:

1. De simulat functionarea algoritmului CRC, implementarea realizandu-se intr-unul din limbajele Java, C#, C/C++, Delphi. Termenul de predare este de doua saptamani din ziua in care este programat laboratorul in care se primeste aceasta tema. Predarea/prezentarea se face personal, la laborator sau, in cazuri determinate de motive obiective, se poate trimite ca atasament la un mesaj privat trimis pe forum, catre utilizatorul razvan. Smile

2. Cea de-a doua parte a temei este una care va provoaca sa va cultivati spiritul si, poate si sufletul... Wink Utilizatorul iulimit a lansat in sectiunea Discutii pe teme sociologice / Topic descriptiv o provocare. Cand va saturati de programare intrati acolo si dati-va cu parerea. Sunt nerabdator sa va vad mesajele, de fapt parerile. Wink Spor la treaba! P.S.: pentru orice nelamurire, nevoie de ajutor, forumul va sta la dispozitie. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Darkan
Novice
Novice


Vârsta: 38
Data înscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 88
Sexul: Masculin
Locație: Brasov
ro.gif


MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 3:36 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Am si eu cateva intrebari legate de algoritmul CRC:
-in momentul cand se face "imparirea" la grupurile impartite se foloseste XOR?
-ce vrea sa spuna ca se "scade" din mesajul initial restul, ca prin XOR mai degraba se efectueaza o adunare...
-dupa cate am observat daca se face o conversie a numerelor din baza 2 in baza 10 da un "rest" cu totul diferit

Asta e prima serie de intrebari...nu de alta dar s-au strecurat niste greseli prin document si am mai intalnit multi colegi nelamuriti Smile
Sus
Darkan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Apr 23, 2007 4:03 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Darkan a scris:
Am si eu cateva intrebari legate de algoritmul CRC:
-in momentul cand se face "imparirea" la grupurile impartite se foloseste XOR?
-ce vrea sa spuna ca se "scade" din mesajul initial restul, ca prin XOR mai degraba se efectueaza o adunare...
-dupa cate am observat daca se face o conversie a numerelor din baza 2 in baza 10 da un "rest" cu totul diferit

Asta e prima serie de intrebari...nu de alta dar s-au strecurat niste greseli prin document si am mai intalnit multi colegi nelamuriti Smile

Asa este, sunt greseli in document, asta pentru ca am dat copy/paste din cursul de pe retea fara sa mai stau sa corectez, de fapt fara sa imi amintesc ca atunci cand eram student m-am lovit si eu de aceeasi problema. Mr. Green Tot ce trebuie sa faceti voi este sa urmati cei trei pasi prezentati in .doc, la prima pagina, adica:

1. Se inmulteste M(x) cu x la k, adica se adauga k zerouri la sfarsitul mesajului. Mesajul astfel obtinut se numeste mesajul extins, fiind reprezentat prin polinomul T(x).
2. Se imparte T(x) la C(x) si se obtine un anumit R(x).
3. Se scade restul R(x) din T(x) si se obtine mesajul care va fi transmis.

Cam asta este, nu stiu daca te-am lamurit, daca nu intreaba... Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Administrative ... Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Retele - prima tema de programare." Mesaj online. Dum Mar 25, 2007 8:21 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 10:40 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=21 >.




Securitate forum

95404 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 23 ore, 36 minute | Încărcare medie: 1.03, 0.76, 0.64

Server uptime(last month)