Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

configurare postfix + vmailadmin
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Sisteme de operare / aplicatii specifice -> Unix / Linux / FreeBSD
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Joi Iun 07, 2007 3:42 pm    Titlul subiectului: configurare postfix + vmailadmin Răspunde cu citat (quote)

Salut,

Am postst problema 'ceasta si pe ubuntu.ro (intr-un thread legat de postfix), dar nici un raspuns concludent.

Se dau urmatoarele:
- Ubuntu 6.06.1 cu update-uri la zi
- Apache / PHP / MySQL / Postfix / Perl / Courier-Authlib / Maildrop la zi
- Vmailadmin 2.0RC12

Vmailadmin merge OK. Am creat domeniu virtual, cu mailbox, alea alea.

Problema: nu ma pot autentifica pentru a descarca prin POP3 Neutral

Any help, anyone, please ? Smile

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Iun 07, 2007 6:41 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Fii mai explicit, unde te impotmolesti la autentificare? Cauzele posibile sunt mai multe, in functie de raspunsul tau poate reusim sa restrangem aria... Wink..eventual daca primesti ceva mesaje de eroare zi care-s.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 11, 2007 3:01 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

ummm...

ERR: Login failed

Crying or Very sad

PS. am incercat si varainte gen ... user@host.fqdn ... user ... user@fqdn ... nik ... nu vrea sa se autentifice si basta Sad

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 7:26 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Cu informatiile subtirele pe care le am in acest moment pot sa te sfatuiesc sa faci urmatoarele:

1. Sa verifici daca intr-adevar domeniul virtual impreuna cu mailboxul au fost create corect si functioneaza.
2. Sa verifici daca nu cumva pentru autentificarea POP3 este necesara SPA(Secure Password Authentication).
3. Poate nu folosesti parola corecta. Mr. Green ..serios vorbind, verifica daca ai creat din interfata vmailadmin contul corect.
4. Verifica daca nu cumva vreun firewall sau ce mai ai tu pe-acolo prin retea blocheaza portul folosit pentru POP3-ul acesta cu vmailadmin.

Deocamdata astea imi vin in cap in momentul acesta. Daca esti ferm convins ca vmailadminul si domeniul virtual sunt functionale, atunci problema provine de la o greseala in configuratia LAN-ului vostru. Tine-ne la curent! Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 12, 2007 5:34 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua,

1. nu stiu cum sa verific ... mai ales partea cu mailboxul Neutral ce stiu concret este ca vmailadmin le-a scris in baza de date
2. am incercat pana si cu SSL / TLS (stiu ca e o idiotenie, dar am zis ca na, WTF, poate o fi asa by default, desi nu cred)
3. am creat / recreat / activat / dezactivat atat domeniul cat si mailboxul ... am incercat si cu mai multe mailboxuri ... parole simple gen 12345678 etc
4. firewall-ul e pe ALLOW ALL pe port 25 si 110

Pe LAN nush ce sa zic ...
Respectivul calc e si pe post de firewall, router si server web, si nu am probleme cu el ...

Multumesc,

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Iun 13, 2007 7:44 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ca sa iti verifici casutele de mail nimic mai simplu: in functie de directorul de retea unde e instalat vmailadmin trebuie sa accesezi un url de genul:

http://cale_catre_vmailadmin/english/login_page.html . Trebuie sa te autentifici si iti vei putea administra casutele de mail cum doresti. De asemenea, ai grija ca vmailadmin, in faza actuala de dezvoltare, lucreaza in special cu qmail. Deocamdata verifica in interfata de administrare daca e totul ok cu casuta de mail. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Iun 20, 2007 8:26 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ce-ai mai facut Rares cu problema asta, ai rezolvat-o? Daca da cum, daca nu unde esti impotmolit? Ai reusit sa intri in interfata de admin la vmailadmin? Spune-ne, eu unul sunt curios. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Joi Iun 21, 2007 3:48 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

N-am mai facut nimic, in ultima vreme nu am avut timp nici sa trag un vant Sad
Nici tema la retele nu am predat-o inca Sad(

Legat de interfata vmailadmin, dupa cum am zis, vmailadmin mere perfect, pot sa ma joc cu domenii, mailboxuri, setari alea alea dar fara vreun rezultat vizibil (in afara de faptul ca vad ca intr-adevar imi scrie in baza de date ce trebuie).

Dupa sesiune ma pun sa ii dau de cap, ca sunt si eu curios ...

Thanks Smile

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 12:15 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Chiar te rog sa o mai bibilesti, ca-s curios, si sa ne spui pe forum cum rezolvi sau ce reusesti sa faci..nu de alta, dar ar trebui sa mearga in mod normal, poate ca e o problema particulara in retea la voi acolo, dar nu imi dau seama ce problema ar putea fi. Spor si bafta in sesiune! Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 8:08 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Nu tine de reteaua noastra.

Original, proiectul trebuia rezolvat la o firma din Codlea (retea cu router Ubuntu 6.10 si fileserver 2003 SBS).

Dupa aceea, am incercat sa simulez conditiile pe laptopul personal (tot Ubuntu 6.10). Nici nu se ajunge la stadiul de "retea", incerc sa ma conectez cu clientul de mail de pe aceeasi statie si nu vrea ...

Sa se termine odata cu sesiunea asta si ma reapuc de treaba.

Multumesc,

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 8:21 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Daca nu iti merge nici pe local, atunci problema capata o consistenta si mai mare, daca nu as avea licenta pe cap, te-as ruga sa imi dai exact softurile pe care le folosesti tu ca sa ma joc si eu un pic cu ele. Dar dupa licenta, daca nu reusesti pana atunci, te voi ruga... Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iun 22, 2007 11:01 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ubuntu 6.10 / kernel 2.6.17-11

Apache 2.0.55-4
PHP 5.1.6
MySQL 5.0.24a-9
Vmailadmin 2.0RC12
Postfix 2.3.3-1
Perl 5.8.8-6
Courier-Authlib 0.58-4
Courier-Pop 0.53.2-3
Maildrop 2.0.2-10

Smile

Am enumerat ce am considerat util ... sper sa nu fi uitat ceva.

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Iul 28, 2007 10:34 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ce-ai mai facut Rares cu problema asta?.. Luat de "ale vietii valuri" Razz am uitat sa te intreb. Ti-a iesit pana la urma? Si daca nu, in ce stadiu esti? Unde esti impotmolit?
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 3:04 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Nu s-a schimbat nimic de atunci (mai putin faptul ca nu mai am unde testa in siguranta, de vreme ce hdd-u de pe laptop e in garantie, iar pe desktop nu am spatiu liber de masini virtuale).

Multumesc, totusi, de intrebare. Pe ubuntu.ro s-a venit cu o solutie, dar nu am avut timp s-o testez.

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Iul 30, 2007 9:29 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Te rog sa postezi linkul catre topicul cu solutia de pe ubuntu.ro .
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Sisteme de operare / aplicatii specifice -> Unix / Linux / FreeBSD Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina 1, 2  Următoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"configurare postfix + vmailadmin." Mesaj online. Joi Iun 07, 2007 3:42 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Mar Apr 16, 2024 10:34 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=121 >.




Securitate forum

99401 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 56 zile, 11 ore, 30 minute | Încărcare medie: 0.53, 0.47, 0.44

Server uptime(last month)