Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

free uml tools

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Documentatii, suporturi de curs, ajutor ...
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
benishor
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 43
Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 35
Cuvinte scrise: 4,492
Sexul: Masculin
Locație: brasov
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 21, 2007 4:29 pm    Titlul subiectului: free uml tools Răspunde cu citat (quote)

Doua alternative freeware la rational rose :

http://staruml.sourceforge.net/en/ si
http://umlsculptor.sourceforge.net/

UMLSculptor pare a fi discontinued insa reprezinta o alegere buna pentru notarea rapida a ideilor legate de class diagrams.
StartUML are o multitudine de feature-uri ( class diagrams, e/r, etc ) si e cat se poate de user friendly.

Si nu in ultimul rand, celor care suporta gui-urile Java : http://argouml.tigris.org/

_________________
trees don't hit cars unless in selfdefence
Sus
benishor este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
irinicius
Novice
Novice


Vârsta: 44
Data înscrierii: 18/Iun/2008
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 219
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Mie Iun 18, 2008 5:49 pm    Titlul subiectului: Listare Diagrame UML - versiune trial Răspunde cu citat (quote)

Va rog mult sa ma ajutati!!!
Nu reusesc sa listez diagramele mele fara Evaluation Copy pe fundal.
Aveti vreo varianta de UML care sa-mi permita listarea lor ca lumea?
Sunt pentru teza de disertatie....si e super urgent!

Va rog mult sa ma ajutati...la cat sunt de complexe mi se pare o tampenie sa le prelucrez ca imagine. Sau poate asta-i rezolvarea?

Va multumesc anticipat
Sus
irinicius este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Iun 21, 2008 8:50 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Prelucrarea imaginii ar fi o solutie, intr-adevar, dar un pic mai laborioasa. Exista variante de UML care sa iti permita listarea diagramelor fara "evaluation copy". Daca folosesti torentii sau dc++ sunt sanse mari sa gasesti o versiune "piratata" care sa te ajute sa iti rezolvi problema. Bineinteles, asta nu inseamna ca promovez pirateria. Daca nu gasesti o solutie in timp util, te rog sa revii cu un mesaj, si vom vedea ce este de facut. Mult succes!
Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
irinicius
Novice
Novice


Vârsta: 44
Data înscrierii: 18/Iun/2008
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 219
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 7:44 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

nu se complica nimeni din catre am vazut sa pirateze Visual Paradigm..in care am lucrat eu. Alegere nefericita poate...dar la momentul respectiv nu m-a interesat cu ce...ci cum...Iar unelte pt UML - fiind o suta...cel putin....e cam complicat sa le descarc si sa le testez pe toate.
Prin urmare am rugat un prieten Smile sa prelucreze imaginile...cam aiurea pt ca ulterior am descoperit niste erori si a trebuit sa modific 2 diagrame si sa le dau din nou la prelucrat.
Avand in vedere ca voi merge in cont. pe UML....mi-ar fi utila o varianta in care sa pot si lista ce muncesc....si nu e in scop comercial...ci autodidact.
Sus
irinicius este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
irinicius
Novice
Novice


Vârsta: 44
Data înscrierii: 18/Iun/2008
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 219
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 7:59 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

am cautat pe dc++..si am si descarcat cateva unelte...prima diagrama merge fara eval copy dar incepand de la a doua...s-a terminat boieria.A..pe dc++ nu am gasit nik.sorry...
de-acum raman cu diagramele prelucrate ca imagini, dar pe viitor ar fi pacat..
Merci pt raspuns
Sus
irinicius este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 10:33 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Visual Paradigm este o unealta foarte buna dar, asa este, nu am reusit sa gasesc o versiune piratata, inca. Smile Exista insa softuri similare care sunt mesterite Smile , de exemplu Rational Rose sau Poseidon...si altele. Pana gasim o solutie cu Visual Paradigm, iti recomand sa folosesti Rational Rose, care chiar daca este stufos, este totusi softul de modelare de referinta. Daca gasesti o solutie pentru a utiliza Visual Paradigm fara "evaluation copy", te rog sa ne spui. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
irinicius
Novice
Novice


Vârsta: 44
Data înscrierii: 18/Iun/2008
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 219
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 3:13 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

sigur ca spun...si sigur ca trec pe Rational Rose....Very Happy
Multam de ajutor
Sus
irinicius este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Iun 23, 2008 10:09 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Cu multa placere!... Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
teckfine
Novice
Novice


Vârsta: 36
Data înscrierii: 26/Feb/2020
Mesaje: 1
Cuvinte scrise: 43
Sexul: Masculin
Locație: douala
cm.gif


MesajTrimis: Mie Feb 26, 2020 4:36 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

am cautat pe dc++..si am si descarcat cateva unelte...prima diagrama merge fara eval copy dar incepand de la a doua...s-a terminat boieria.A..pe dc++ nu am gasit nik.sorry...
de-acum raman cu diagramele prelucrate ca imagini, dar pe viitor ar fi pacat..
Merci pt raspuns

_________________
TTT
Sus
teckfine este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Documentatii, suporturi de curs, ajutor ... Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"free uml tools." Mesaj online. Lun Mai 21, 2007 4:29 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 2:03 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=94 >.




Securitate forum

95555 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 14 ore, 59 minute | Încărcare medie: 0.35, 0.46, 0.48

Server uptime(last month)