Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Telefonia mobila in Romania

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 11:48 am    Titlul subiectului: Telefonia mobila in Romania Răspunde cu citat (quote)

As vrea sa va impartasiti fiecare problemele sau bucuriile pe care serviciile de telefonie mobila din tara noastra vi le aduc zi de zi!
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 12:01 pm    Titlul subiectului: Vodafone Răspunde cu citat (quote)

pentru mine reteaua Vodafone a fost si este in continuare un cosmar. Inaca din momentul in care i-au cumparat pe Connex am simtit ca ceva nu este in regula.
Stiu ca multi dintre voi lucrati pe la ei si imi cer scuze daca va lezez intr-un fel insa vreau sa-mi impartasesc opiniile despre ceea ce mi s-a intamplat de cand sunt client (cu abonament) Vodafone.
as incepe cu faptul ca dupa ce am asteptat vreo 30 de minute pentru ca in sfasit sa pot fi bagat si eu in seama pentru a-mi face un abonament si dupa ce am mai stat inca 30 de minute pentru a citi toata "porcaria" birocratica scrisa cu litere mici insesizabile am flat cu stupoare ca trebuie sa platesc 100 lei (noi Very Happy ) plata in avans (care bineinteles mi se va deduce din facturile urmatoare Very Happy ) pentru a putea avea si eu abonament la Vodafone (asta pentru ca nu aveam 21 de ani impliniti Sad !). In fine, am trecut si peste aceasta "politica a firmei", cum mi s-a explicat, si dupa ce am vrut sa platesc cu cardul aceasta suta de lei mi s-a explicat ca nu se poate deoarece "nu se POATE!". Aici v-as intreba pe cei care se pricep sa-mi explice si mie de ce nu se poate achita cu cardul plata in avans sau care sunt dedesubturile acestei manevre a companiei multinationale Vodafone?
A trebuit sa ma duc peste drum sa scot banii de la un bancomat pentru a putea plati si a vorbi pe telefonul mobil.

Mai am si alte povestioare la fel de interesante despre felul cum Vodafone face afaceri la noi in Romania dar despre astea alta data pentru ca acum ma grabesc.

Astept opiniile voastre!
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 15, 2007 7:43 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sunt si eu utilizator al serviciilor Vodafone(cartela reincarcabila) de aproape 8 ani. Pe atunci, Connexul era la inceput, iar minutul de convorbire pe cartela reincarcabila era 60 de centi Mr. Green . Aveam parte de senzatii absolut incredibile cand vorbeam 2 3 minute si constatam ca am cu peste 2 dolari mai putin credit. Smile Bipurile erau de baza si din cand in cand cate un mesaj text. Au venit apoi si glorioasele zile Smile cand Connex GO! s-a transformat in cartela connex. Brusc, tarifele au scazut de vreo doua trei ori, raportul (calitate,servicii oferite)/pret devenind mult mai avantajos. Exista si myx, puteai trimite cate 3 sms-uri gratis pe zi, ce mai, sa tot traiesti. Mr. Green De cand cu venirea Vodafone, nu am observat schimbari semnificative, atat doar ca a disparut myx-ul, cica din dorinta companiei de a asigura servicii mai bune Smile, prin crearea Vodafone live, de fapt din dorinta companiei de a promova un format mai eficient din punct de vedere financiar(incasari). In sfarsit, in ansamblu, la nivelul meu de utilizator de cartela reincarcabila sunt multumit de serviciile pe care le primesc. Despre abonament nu stiu ce sa iti zic pentru ca nu am avut.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 11:26 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

cunosc si eu senzatia cu cartela connex GO cu 60 de centi si tin minte si ziua cand a venit Connexu' la scoala si ne-a dat fiecaruia cate o cartela connex gratuit cu noile tarife despre care vorbesti si intr-adevar a fost o bucurie.
dar odata cu venirea vodafone mai ales pentru a-ti face abonamente sau pentru a-ti activa diferite extraoptiuni (roaming, vdf live, 3G etc.) trebuie neaparat sa faci plata in avans de ordinul sutelor de lei. Am auzit ca pe plan mondial Vodafone ar avea probleme mari si de aceea pentrua a acoperi pierderile pe care le au in ungaria apeleaza in romania la astfel de metode. De asemenea nu prea poti sa-ti platesi factura cu puncte... te plimba de la un numar la altul, de la un ghiseu la altul pana te enervezi si nu mai vrei sa platesti cu puncte... halal telefonie mobila in romania.

daca ati observat si despre mult mediatizatul modem smart de la ei(stii, cu "Tuneaza-ti computer-ul!") pe site-ul lor apar tarifele si rata de transfer cu care se folseste acest modem si in zonele 0 de acoperire (3G adica 1% din tara) au intr-adevar o viteza de 1,4 Mb/s(bitzi nu bytes) si in rest, adica 99% din teritoriul de acoperire, cu o viteza de numai 56 Kb/s adica 9 KB/s, un pic mai mult decat dial-up.

aceea si problema e si cu Vdf live, in loc sa e uiti la un post TV, te uiti la un cilindru care se umple greu si sub care scrie buffering... Mad
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 16, 2007 8:18 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Da, am sesizat si eu inconsistenta (oarecum) oferetei cu smart modemul. Practic, doar Bucurestiul beneficiaza de vitezele 3G. Ei se lauda ca se vor extinde rapid..sa vedem. Smile In conditiile actuale, daca vrei internet 3G este mai rentabil sa iti iei un Zapp Internet Express, si preturile sunt mai mici si acoperirea EV-DO mai mare, mult mai mare as putea spune. In viitor, daca isi vor respecta promisiunea privind extinderea retelei de date 3G, Voda poate deveni un actor serios si in ceea ce priveste serviciile de date. Singurul avantaj pe care il ai cu Smart Modemul este faptul ca il poti folosi si in roaming, e drept, la viteze de dial-up in majoritatea locatiilor, dar oricum Wink ....Zapp, folosind tehnologia CDMA (Romania, din cate stiu, este singira tara europeana care foloseste CDMA) nu ofera roaming.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mai 17, 2007 10:22 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

oricum pentru 10 USD/MB in roaming renunt la idee... Laughing
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mai 17, 2007 10:36 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Hmm, asa de scump e in roaming?..nu stiam.... Silenced
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 21, 2007 6:50 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sad
aici se vede ca suntem cetateni europeni de mana a-II-a (a-III-a, a-IV-a etc.) prin ceea ce face Vodafone la noi in tara. Sunt curios daca la mama lor (unii spun UK, eu voi spune Marea Britanie) acasa au tupeul sa ceara plati in avans de la clienti pentru a le oferi niste servicii de toata jena sau sa se laude cu niste servicii pe care nu le au!

dar nu e nici o problema pentru ca poporului(mult prea iubitul nostru popor care are CONSTIINTA) ii place sa stea si sa inghita asa ca ii urez in continuare sedere placuta si la mai mari succese!
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
blueeyes22
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 30/Apr/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 232
Sexul: Feminin
Locație: Brasov
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 23, 2007 2:08 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Desi lucrez la Vodafone (da, eu sunt afurisita care preia apelurile voastre ) Very Happy ... impartasesc parerile proaste pe care le aveti despre operatorul mai sus mentionat... Strategiile de marketing pe care "le avem" mai nou se bazeaza pe utilizatorii business cu grad mare de utilizare a retelei (mii de numere, cu zeci de mii de dolari la factura), ceilalti utilizatorii sunt lasati in izbeliste... Este frustrant sa te aliniezi la "strategiile si obiectivele" unei companii, care nu isi respecta partenerii de afaceri (ca la urma urmei orice client poate fi considerat partener) si sincer tendinta nu este una pozitiva... Confused
_________________
Booorn to be wiiild :p
Sus
blueeyes22 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 3:46 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

multumesc! se pare ca nu sunt paranoic cand imi expun ideile.
cred ca ar trebui dati in judecata de catre o asociatie a clientilor nemultumiti de ei, sa piarda cateva procese (sa facem si noi un ban cinstit) si dupa aceea cred ca isi vor schimba un pic parerea despre "clientii" de mana a saptea.
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 6:06 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

pentru ce sa-i dai in judecata ? nu-ti convine ? du-te la orange ... sau la cosmote ... daca vor vedea ca incep sa migreze clientii lor in alte parti, poate isi vor mai revizui atitudinea ... parerea mea ... care este Smile
_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cmg_george
Junior
Junior


Vârsta: 38
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 8
Cuvinte scrise: 319
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Dum Iun 03, 2007 9:53 pm    Titlul subiectului: Zapp 2.x M? :)) Răspunde cu citat (quote)

As continua putin discutia in legatura cu internetul de mare viteza, fie el cel oferit prin 3G fie altul... de exemplu Zapp (CDMA )
Sincer eu am avut de la Zapp... modemul inca il am... dar sa mor de nu o sa dau cu el de un perete cu prima ocaziu.
Serviciul mergea nu pot spune ca nu... dar numai 5 minte!!!!! Se conecta repede incarcai 2-3 pagini si rare erau zilele in care puteai sa stai 30 minute pe net fara sa iti aduci aminte de toate rudele celor de la zapp si toate astea in conditiile in care semnalul era full.

Banda nu sarea nici cum de 150k
Am fost eu ghinionist?

_________________
cmg
Sus
cmg_george este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 05, 2007 3:43 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

salut,

nu ai fost ghinionist. am avut ocazia sa petrec cateva zile intr-un magazin Zapp (le-am pus reteaua la punct si una doua-setari pe sisteme), si netul era, evident, prin modemurile lor. viteza penibila. timpi on-line penibili. cei de acolo mi-au zis sa nu-mi iau asa ceva decat daca am NEAPARATA nevoie, altfel nu are nici un sens ...

Rares

_________________
0x2b | ~0x2b = ... 0xFF !
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Dum Dec 09, 2007 12:46 pm    Titlul subiectului: Orange Răspunde cu citat (quote)

va salut pe toti, asa de inceput, pentru ca nu am mai postat de mult pe acest forum, in special pe Razvanel caruia ii doresc numai bine acolo unde este si sa aiba parte numai de bucurii...
vroiam sa-mi expun un pic opinia despre ofertele Orange din ultima vreme.
recunosc ca m-a prins oferta cartelei pre-pay cea cu "vorbesti cu orele" in care pana la sfarsitul anului poti activa de 6 ori optiunea de 1 euro/ 60 de minute in retea sau cu 1 euro/10 minute din alte retele sau 1 euro/ 100 de mesaje in retea sau 1 euro/2MB de trafic de net (aici as avea o intrebare: poate sa-mi spuna cineva cam cat pot sta pe mess pe telefon de acesti 2MB trafic?)
oricum cireasa de pe tort a fost Orange Young-ul, care pana la 24 de ani imi ofera optiunile alea cu 2 euro/ 100 de minute in retea si Orange Young hot-spot cu care ,in facultate vorbesti cu 1 cent pe minut cu oricine din retea (si dupa ce m-am uitat pe mai multe forumuri mi-am dat seama ca in functie de antenele de unde isi ia mobilul semnalul, Orange-ul isi da seama daca esti "in facultate"), iar daca nu esti in facultate vorbesti cu 1cent/ minut cu cei din Orange Young si Orange Student.
Pot spune ca sunt foarte multumit de ceea ce primesc, desi aceste oferte sunt pana la 1 iulie 2008 dar sper ca dupa aceasta data sa vina cu alte oferte pentru tineri...
cat despre Vodafone ma lasa rece acele asa-zise "oferte" cu reduceri de abonament de 50% 6 luni pe an...
as dori niste pareri despre aceste oferte...
multumesc mult, Catalin
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Dec 10, 2007 2:29 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ooo, salut Cata! Dancing Ma bucur sa te "vad" pe forum. Recunosc ca nu sunt la curent cu ultimele oferte comerciale privitoare la telefonia mobila, dar oferta Orange pare atragatoare. Va pot spune ca Romania sta bine in ceea ce priveste ofertele de telefonie mobila, fata de ceea ce vad aici, in Irlanda, de exemplu. Astia nu prea au auzit de promotii sau de cine stie ce oferte fistichii din care chiar poti sa iesi oarecum castigat, daca ai rabdare sa le intelegi si sa le respecti. Smile Pentru edificare, uitati un link catre schema de abonamente a Meteor, reteaua in care sunt eu: http://www.meteor.ie/personal/bill_pay/price_plans/ . Veti remarca ca cel mai ieftin abonament este 20 de euro, este adevarat, cu destul de multe minute incluse, dar oricum...
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Telefonia mobila in Romania." Mesaj online. Mar Mai 15, 2007 11:48 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 1:47 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=86 >.




Securitate forum

95338 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 14 ore, 43 minute | Încărcare medie: 0.62, 0.66, 0.59

Server uptime(last month)