Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Ultimul samaritean?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Iun 19, 2010 1:43 pm    Titlul subiectului: Ultimul samaritean? Răspunde cu citat (quote)

Este, de fapt, o parafrazare a titlului unui articol aparut in editia de Brasov a unui ziar central. Astfel de intamplari au ajuns, intr-adevar, rarisime, merita sa fie popularizate, atat ele cat si “eroii” respectivi.

Un student de la Facultatea de Mecanică s-a trezit cu bani eliberați de bancomat, înainte de a introduce cardul.Chiar dacă în urmă cu două luni a rămas fără portofel și fără bani, tânărul nu a păstrat cei 650 de lei, ci a mers cu ei la Poliție.

Evenimentul mai puțin obișnuit a avut loc la un bancomat din centrul orașului. Alexandru Frîncu, de 22 de ani, sudent la Facultatea de Inginerie Mecanică din Brașov, a vrut să își scoată de pe card banii pe care îi avea. Când i-a venit rândul la bancomat, tânărul a avut surpriza să constate că aparatul îi oferă „un bonus”. Bancomatul a eliberat 650 de lei, dintr-un alt cont, direct în mâinile tânărului.

Studentul și-a dat seama că banii aparțin femeii care accesase bancomatul cu câteva minute înaintea sa. „În fața mea fusese o doamnă blondă și m-am gândit că banii îi aparțin. M-am uitat pe chitanța eliberată odată cu banii și am văzut că în cont îi rămăseseră doar 10 lei. Deci țineam în mâna toți banii femeii”, a spus Alexandru Frîncu.

Tânărul nu a stat pe gânduri și a mers direct la poliție. Angajații secției de poliție au fost șocați de gestul studentului. „Cei de la poliție au rămas blocați și au zis că nu se întâlnesc cu astfel de gesturi în fiecare zi”, a spus tânărul. Polițiștii au contactat imediat instituția bancară și au reușit s-o identifice pe femeia care și-a uitat banii în bancomat. Întreaga sumă a fost restituită brașovencei.

„Am folosit listingul băncii pentru a o identifica pe posesoarea contului din care au fost eliberați banii. Sunt foarte rare aceste cazuri, mai ales când este vorba de bani lichizi”, a declarat comisarul șef Ion Necșulescu, de la IPJ Brașov.

„Doamna în cauză a ținut să-mi mulțumească personal, pentru că i-am returnat banii. Mi-a spus că avusese o zi agitată și că a avut probleme la bancomat cu eliberarea banilor. A fost foarte bucuroasă pentru că și i-a recuperat”, a adăugat Alexandru Frîncu.

Tânărul spune că în urmă cu două luni și-a pierdut portofelul cu bani și acte și că a sperat că cineva îl va returna. Acest lucru nu s-a întâmplat însă. „Aveam în portofel banii trimiși de părinții mei pentru a merge acasă. Nu a fost o situație plăcută. Ar fi fost bine dacă cineva mi-ar fi dat banii înapoi”, a spus Alexandru Frîncu. Studentul brașovean nu se află la primul gest de omenie. „S-a întâmplat ca o doamnă pe care am luat-o cu mașina spre Sinaia să-și lase telefonul mobil la mine în mașină. Am făcut în așa fel încât sa i-l returnez”, a mai povestit tânărul.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Ultimul samaritean?." Mesaj online. Sâm Iun 19, 2010 1:43 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 11:42 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=36099 >.




Securitate forum

95324 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 12 ore, 38 minute | Încărcare medie: 0.41, 0.55, 0.58

Server uptime(last month)