Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Switch

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT -> Discutii tehnice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
r.dajboc
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 264
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Dum Mai 06, 2007 3:06 pm    Titlul subiectului: Switch Răspunde cu citat (quote)

Salutare

Stie careva daca se poate sa vad ce calculatoare sunt legate la un switch ?
Sus
r.dajboc este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mai 06, 2007 7:12 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ce marca si ce model de switch ai?
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
r.dajboc
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 264
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 12:18 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Nu stiu ce marca e. Switch-ul apartine isp-ului si banuiesc ca e un model cat de cat nou(nu cred sa fie un switch cu management--> sunt prea scumpe). Alte detalii nu am.
Sus
r.dajboc este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 12:53 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Iti multumesc pentru bunavointa de a reposta mesajul Wink . Daca nu este un switch cu management, atunci este exclusa posibilitatea de a-l accesa prin intermediul adresei MAC. Singura posibilitate ramasa este folosirea adresei IP(de obicei privata, nerutabila) pe care switchul o are si in functie de model, apelarea la telnet sau interfata web. Totusi, eu nu as fi atat de sigur ca nu este switch cu management, RDS-u in Brasov, de exemplu, din cate stiu eu, are in toate cutiile din scari switch-uri cu management, de-aia se sparg atatea cutii din astea Mr. Green . Un switch cu management costa aproximativ 200 300 de euro. Evident, nu ma refer la CISCO Wink, acelea costa sensibil mai mult. Smile Eu te sfatuiesc totusi sa incerci sa afli cam ce model de switch este, in functie de asta vei putea sa te decizi ce strategie folosesti, acces prin MAC (eventual folosindu-te de arp...) sau daca nu folosind adresa IP cu care switch-ul este configurat. Daca ai vreun prieten care lucreaza la ISP-ul respectiv, poate poti sa-l intrebi. Sau deschizi cu o surubelnita cutia Mr. Green ...glumesc. Tine-ne la curent, daca vei reusi sa afli macar marca si anul de fabricatie, nu neaparat si modelul, te vom putea ajuta mai bine.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
r.dajboc
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 23/Mar/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 264
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 1:31 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ideea este sa vad ce calc sunt legate la el, fara sa stiu mai nimic despre switch. Sa presupunem ca este un switch simplu: atunci trebuie sa ma conectez la el prin ssh sau web, asta in cazul in care stiu adresa ip(nu o stiu), si in plus trebuie sa am si un cont (iarasi nu am). Daca e switch cu management cum ii aflu adresa MAC? Cu comanda win "arp -a" imi da numai gateway-ul!. Cu ce ma ajuta faptul ca stiu marca switch-ului? Din cate vad eu nu prea am nici o sansa.
Sus
r.dajboc este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 10:35 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

r.dajboc a scris:
Ideea este sa vad ce calc sunt legate la el, fara sa stiu mai nimic despre switch. Sa presupunem ca este un switch simplu: atunci trebuie sa ma conectez la el prin ssh sau web, asta in cazul in care stiu adresa ip(nu o stiu), si in plus trebuie sa am si un cont (iarasi nu am). Daca e switch cu management cum ii aflu adresa MAC? Cu comanda win "arp -a" imi da numai gateway-ul!. Cu ce ma ajuta faptul ca stiu marca switch-ului? Din cate vad eu nu prea am nici o sansa.

Te ajuta daca stii marca switch-ului, pentru ca exista o multime de producatori cu o multime si mai mare de modele si fiecare are propria lui metoda de a asigura interfata cu utilizatorul...unul are interfata web, altul consola la care ai acces prin telnet, la altul prin ssh, sau si si...unele au un sistem de operare in toata regula, Linux/UNIX based, cum ar fi CISCO. Modalitatile de conectare difera, este chiar important sa stii marca macar, daca e vorba de un switch. In cazul unui router e mult mai simplu, are un IP privat si unul public si cu acestea doua jonglezi cum vrei. Ceea ce vrei tu insa, este destul de dificil de realizat. Nu imposibil, daca sunt indeplinite anumite conditii, cea mai importanta fiind sa accepte conexiuni, daca e configurat in sensul respingerii lor, chiar ca nu prea ai sanse. Si daca nu te conectezi, nu ai acces la tabela de MAC-uri, iar fara sa ai acces la tabela de MAC-uri, nu prea vad cum ai putea sa afli ce calculatoare sunt conectate la switch. Neutral
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
silviu
Junior
Junior


Vârsta: 37
Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 8
Cuvinte scrise: 212
Sexul: Masculin

ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 11:31 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Iti recomand tcpdump sau ethereal/wireshare ,si cu siguranta iti vei vedea vecinii Smile .Tcpdump e comand line si se gaseste standard pe toate masinile *NIX iar Ethereal(mai nou se numeste Wireshark) are versiune si pentru Windows datorita portarii librariei libpcap .Ai mai putea folosi Nmap pt a descoperi SW-ri.
_________________

Sus
silviu este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
benishor
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 43
Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 35
Cuvinte scrise: 4,492
Sexul: Masculin
Locație: brasov
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 4:11 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Din cate stiam eu, switchul livreaza pachetele doar unde trebuie, la nivel de mac address, asa ca nu prea ai sanse cu tcpdump sau alt sniffer ( interfata in promiscuous ) pentru simplul motiv ca pachetele nu ajung la tine. Daca e vorba de hub, e alta treaba.

Poti incerca un ping pe broadcast, caz in care poate-ti vor raspunde doar cei din acelasi network cu tine, ceea ce insa nu-ti ofera garantia ca sunt conectati la acelasi switch ...

Poate totusi ma insel.
Sus
benishor este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
silviu
Junior
Junior


Vârsta: 37
Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 8
Cuvinte scrise: 212
Sexul: Masculin

ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 8:42 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

se poate numai in cazul in care SW e cu management pt ca alfel nu ai ce urmari cu sniffer-ul.SW-rile rds ,din cate am vazut eu ,toate sunt cu management.
In cazul meu daca voi seta interfata corespunzatoare retelei rds pe dhcp,voi vedea ca oferta e primita din partea 172.16.0.1 care e SW -cu management,va primi ceva de genu 172.16.12.85 mask: 255.255.240.0
Bcast: 172.16.15.255.
Deci doua alternative:
-urmaresti cu sniferul-ul sw-ul.
-nmap 172.16.0.0/20

_________________

Sus
silviu este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mai 17, 2007 9:01 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

salut,

nu stiu daca cu nmap 172.16.0.0/20 se rezolva problema, pentru ca se vor raporta toate macurile la care se poate ajunge neroutat, indiferent daca se trece printr-unul sau mai multe switch-uri (sau cel putin eu asa ma vazut pana acum).
daca switch-ul in cauza nu este cu management, nu cred ca ai vreo sansa sa vezi ce statii sunt legate direct la el.
daca in schimb switch-ul are management, cred ca urmarind-ul cu un sniffer poti deduce un pattern de mac-uri (src-dest) dupa care sa-ti dai seama care unde este.

Rares
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii cu specific IT -> Discutii tehnice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Switch." Mesaj online. Dum Mai 06, 2007 3:06 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 10:21 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=50 >.




Securitate forum

95308 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 11 ore, 17 minute | Încărcare medie: 0.59, 0.53, 0.53

Server uptime(last month)