Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Religia in anul 2007

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Spiritualitate si religie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Aug 22, 2007 9:40 pm    Titlul subiectului: Religia in anul 2007 Răspunde cu citat (quote)

Un cunoscut mi-a relatat un fapt care, daca nu ar fi in esenta lui cat se poate de preocupant, ar putea fi socotit nostim, si chiar este nostim. Persoana despre care va povestesc are un baiat stabilit in Spania pe care l-a vizitat de cateva ori. Printre intamplarile (realitatile) pe care mi le-a descris se afla si aceasta: unele biserici spaniole isi forteaza credinciosii sa introduca un euro intr-un automat, apoi o lumanare electrica se aprinde pentru o durata determinata iar credinciosul se roaga in tot acest timp. Dupa ce timpul alocat expira, omul este nevoit sa mai introduca un euro in automat daca doreste sa isi prelungeasca momentul de reculegere. Shocked In peregrinarile mele externe nu am intalnit o asemenea situatie, dar simplul fapt ca acest sistem a aparut si se extinde intr-o tara cu o indelungata traditie religioasa catolica cred ca este de natura sa ne ingrijoreze. Si, la urma urmei, nici nu prea conteaza daca tara respectiva are sau nu o traditie religioasa, cum poate fi pangarita ideea comuniunii om-Divinitate, si inca intr-un mod atat de grosolan?
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
daniela
Novice
Novice


Vârsta: 38
Data înscrierii: 25/Mai/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 992
Sexul: Feminin


MesajTrimis: Vin Aug 24, 2007 7:33 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Este interesant...dar mie nu mi se pare o piedica in legatura om-Divinitate. Nu trebuie sa privim din perspectiva asta, zic eu. Oricine poate sa se reculeaga oriunde si oricand, indiferent daca scoate sau nu un euro din buzunar. Si daca totusi o face, este de bunavoie, nu cred ca este fortat pentru ca nu ar fi posibil asa ceva. Ideea de comercial este de multa vreme "strecurata" in biserica, dar atata timp cat putem sa vedem dincolo de materialism, nu ar trebui sa fim ingrijorati, iar relatia om-Divinitate nu va putea fi pangarita.
Sus
daniela este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Aug 25, 2007 10:29 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesant si pertinent ce spui, simt ca nu ar trebui sa intervin in acest punct al discutiei, dar vreau sa vin cu o clarificare si sa imi reliefez pozitia si mai bine decat am facut-o. Nu ma deranjeaza faptul in sine ca este cerut un euro ci denaturarea actului rugaciunii. Rugaciunea a fost dintotdeauna un prilej de reculegere, cand omul poate sa fie doar el cu el insusi si cu Dumnezeu fara nici o ingerinta exterioara...si sa vii acum sa ii ceri un euro pe care sa il introduca intr-un automat ca si cum ar dori sa primeasca o doza de Cola si sa se mai aprinda si o lumanare electrica, mi se pare ca s-au depasit limitele acceptabilului. Repet, ceea ce ai spus tu, Daniela, este cat se poate de interesant si demn de luat in seama, dar chiar am simtit nevoia sa imi precizez pe de-a-ntregul pozitia. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Spiritualitate si religie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Religia in anul 2007." Mesaj online. Mie Aug 22, 2007 9:40 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 5:02 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=1133 >.




Securitate forum

95361 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 17 ore, 57 minute | Încărcare medie: 0.64, 0.67, 0.63

Server uptime(last month)