Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Problema de geometrie

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Divertisment
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 11:07 am    Titlul subiectului: Problema de geometrie Răspunde cu citat (quote)

Nivel studii: clasa a 6-a

Aparuta in Gazeta matematica (deocamdata nu spun numarul), fara autor.

S-a propus la o tabara de vara cu profesorii de matematica si nu s-a
primit rezolvare nici dupa trei luni (desi prin parcuri numai problema se incerca).

Daca n-o stiti, incercati s-o rezolvati !

Enunt:

Un triungi isoscel in A are unghiul A de 20 grade.
Se ia pe AC punctul M astfel incat unghiul MBC sa fie de 20 grade.
Se ia pe AB punctul N astfel incat unghiul NCA sa fie de 30 grade.
Se cere unghiul NMB.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
cosmin
Novice
Novice


Vârsta: 24
Data înscrierii: 02/Mai/2007
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 17
Sexul: Nespecificat
Locație: Brașov
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 02, 2007 3:19 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

60 de grade?
Sus
cosmin este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 02, 2007 6:15 pm    Titlul subiectului: Problema de geometrie Răspunde cu citat (quote)

NU. De fapt ar fi trebuit sa formulez cerinta cam asa:

"Sa se demonstreze ca unghilul NMB este de 30 de grade."

Altfel, un desenator constiincios, ar putea sa deseneze figura la scara, sa faca masuratoarea si sa dea raspunsul direct (demn de Leonardo da Vinci, care era ocrice, numai matematician nu si, care, cand a fost rugat sa se pronunte cu privire la postulatul lui Euclid-axioma paralelelor, a dat un raspuns demn de un politician roman, "Incearca sa duci mai multe paralele printr-un punct exterior unei drepte, si-o sa vezi ca nu poti !").
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
NaDa
Junior activ
Junior activ



Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 22
Cuvinte scrise: 513
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 07, 2007 10:00 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

pot sa dau raspunsul... sau va mai ganditi?? Very Happy
Sus
NaDa este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
cosmin
Novice
Novice


Vârsta: 24
Data înscrierii: 02/Mai/2007
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 17
Sexul: Nespecificat
Locație: Brașov
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 1:46 pm    Titlul subiectului: Re: Problema de geometrie Răspunde cu citat (quote)

Sava Stan a scris:
Altfel, un desenator constiincios, ar putea sa deseneze figura la scara, sa faca masuratoarea si sa dea raspunsul direct.

Așa am făcut eu, dar se pare că am măsurat greșit.
Sus
cosmin este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
benishor
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 43
Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 35
Cuvinte scrise: 4,492
Sexul: Masculin
Locație: brasov
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 4:32 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

@Nada : nu da raspunsul ! De-acum sase luni de cand mi-ai zis-o, am la ce ma gandi seara cand ma bag in pat Smile Ar fi pacat sa-mi strici jucaria
Sus
benishor este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 08, 2007 8:38 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

La Steagul Rosu Brasov (echipa de fotbal) era un portar (nu Adamache, rezerva lui) care era maistru la uzina Steagu'. Nevasta-mea, cu vreo doi ani studentesti mai in urma mea, vine cu aceasta problema la mine, ca le-a dat-o maistrul respectiv si, de vreo saptamana, colegii ei se tot chinuie s-o faca. Si eu ma chinuisem cu ea, n-am facut-o, nu stiu daca as fi facut-o, pentru ca in cartea in care o gasisem era si rezolvarea. Cartea este "Psigologia activitatii matematice", de Eugen Rusu, aparuta cam prin 1967. Fusese in Gazeta Matematica de prin 1962, era fara autor pentru ca figura intr-o culegere sovietica.

Problema in sine, ca problema, vorba profesorului meu de matematica, "las-o dracului, c-o vedem altadata". E aici o chestie de psihologie. Daca rezolvarea ar fi insotit enuntul trecea fara sa fie observata, nestarnind interesul. Poate tocmai simplitatea ei ambitioneaza lumea (sigurele cunostinte de geometrie necesare sunt ca suma unghiurilor unui triunghi este 180 grade si ca unghiurile de la baza triunghiului isoscel sunt egale). In realitate este o problema de trigonometrie care in cazul particular (de triunghi isoscel si cu un anumit unghi la varf) se poate rezolva prin geometria elementara.

Se poate pune si problema inspiratiei elevului (la tabla, la o lucrare) intrucat profesorul poate invoca (fara temei) ca ceace i s-a dat spre rezolvare era simplu (pentru el, dupa ce stia solutia).

Oricum, v-am dat mai multe despre problema. Cine vrea neaparat solutia n-are decat sa umble la arhiva (si electronica, nu ?). Cine vrea sa se lupte mai departe cu ea ii urez succes !
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
dcornelmihai
Novice
Novice



Data înscrierii: 07/Mai/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 262
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 11:02 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ma insel eu sau triunghiul BMN e triunghi echilateral si atunci ungiul e de 60.
Sus
dcornelmihai este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 12:12 pm    Titlul subiectului: Re: Problema de geometrie Răspunde cu citat (quote)

Mii de scuze !

S-a strecurat o eroare in enunt !

Corect trebuie sa fie:

"Se ia pe AC punctul M astfel incat unghiul MBA sa fie de 20 de grade."

Accept mustruluielile.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
NaDa
Junior activ
Junior activ



Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 22
Cuvinte scrise: 513
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 3:11 pm    Titlul subiectului: Re: Problema de geometrie Răspunde cu citat (quote)

Sava Stan a scris:
Mii de scuze !

S-a strecurat o eroare in enunt !

Corect trebuie sa fie:

"Se ia pe AC punctul M astfel incat unghiul MBA sa fie de 20 de grade."

Accept mustruluielile.


cand am zis ca va dau raspunsul nu pusesem problema pe hartie.
dupa ce am facut schita si am vazut ca difera de ce stiam eu am zis ca trebuie sa fie o rezolvare asemanatoare... si mi am stors creierii.... si nu mi a iesit.

in final nu pot decat sa ma bucur Very Happy
Sus
NaDa este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului
cosmin
Novice
Novice


Vârsta: 24
Data înscrierii: 02/Mai/2007
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 17
Sexul: Nespecificat
Locație: Brașov
ro.gif


MesajTrimis: Vin Mai 11, 2007 5:26 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Deci eu desenasem corect. Smile
Sus
cosmin este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Divertisment Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Problema de geometrie." Mesaj online. Mar Mai 01, 2007 11:07 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 12:25 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=45 >.




Securitate forum

95419 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 1 ore, 21 minute | Încărcare medie: 0.61, 0.49, 0.50

Server uptime(last month)