Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Fabricat in Romania!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Doriti sa cumparati mai multe produse fabricate in Romania in detrimentul celor straine?
Da
56%
 56%  [ 9 ]
Nu
25%
 25%  [ 4 ]
Mi-e indiferent
18%
 18%  [ 3 ]
Voturi totale : 16

Autor Mesaj
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:31 pm    Titlul subiectului: Fabricat in Romania! Răspunde cu citat (quote)

cred ca ati auzit cu totii despre acest minunat proiect care se pare ca a esuat.
recent am vazut la tv un spot publicitar foarte simpatic dar si trist din anumite puncte de vedere. Facea referire la salvarea economiei nationale prin promovarea produselor facute in Romania. Era vorba despre un pachetel de faina (cred) cu banda tricolora semn ca era produs la noi pe care un cumparator il adauga in cosul sau la cele deja cumparate (toate produse straine) care iau la bataie pe saracul pachetel de faina... Sad

parca mottoul era:"Nu fi complice la dezastrul economiei nationale, cumapara produse fabricate in Romania!"
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 12:37 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

sincer sa fiu am fost foarte trist cand am auzit ca importam 40% din mancare.

am fost recent intr-un supermarket si obsev ca nu mai scapam de merele si perele din polonia, morcovii din turcia, salata din ungaria etc.

in franta de pilda, oamenii au o constiinta nationala si daca au de ales intre doua produse identice iar unul dintre ele nu este facut in franta il vor alege pe cel francez. noi mai avem de asteptat...

as dori, totusi sa va stiu parerile despre aceste lucruri, mai ales pe cea a administratorului forumului nostru... o zi buna!!
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 2:12 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Parerile tuturor sunt importante, nu numai a mea...ba chiar poate ca celelalte pareri sunt, intr-un fel, mai importante ca a mea. Wink Programul despre care vorbesti este unul bine gandit dar prost implementat. Nu am studiat nici o statistica care sa cuantifice rezultatele acestui program, dar senzatia mea este ca nu si-a atins decat in mica masura obiectivul. Comertul romanesc este sufocat de o avalansa de produse din import, in conditiile in care chiar si in conditiile actuale se produce la noi practic toata gama de bunuri necesare intr-o tara care are pretentia ca se respecta. Din pacate, de multe ori chiar cei care ar trebui sa ne apere interesele, asa zisii nostri conducatori politici, sunt cei care incurajeaza importurile in detrimentul sprijinirii economiei nationale. De ce fac ei asta?..pentru ca primesc comisioane, pentru ca de la Bruxelles sunt amenintati ca sunt luati de mot daca nu sunt ascultatori si din alte motive, dar care toate converg intr-unul singur: sa le fie lor bine. Si consumatorii au partea lor de vina, si o parte mare chiar, pentru ca pleaca de la preconceptia ca tot ce-i romanesc este de calitate inferioara, fapt care nu este adevarat de multe ori. Oricum, este pacat ca o tara cu potentialul Romaniei, care ar putea sa gazduiasca in indestulare, daca ar fi bine administrata, o populatie de peste 80 de milioane de locuitori, sa fie nevoita sa importe grau(?!!?), legume, fructe. Este pacat ca s-a distrus voit industria de armament(eram a patra putere in domeniu din lume), este pacat ca ne plangem ca nu avem sistem de irigatii cand detineam al doilea sistem din Europa ca marime si complexitate, dupa asa zisa revolutie a fost dezmembrat sistematic. Este pacat ca, in loc sa incercam sa ne aducem industria in pas cu vremurile am distrus o buna parte din ea. Si as putea sa vorbesc mult pe acest subiect, dar sa mai auzim si alte pareri. Oricum, votez cu hotarare pentru mai multe produse romanesti. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nadiut
Junior
Junior


Vârsta: 38
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 12
Cuvinte scrise: 1,684
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Mar Iun 26, 2007 10:10 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Si eu votez pt produse romanesti...mai ales legumele si fructele: au gust! nu sunt facute calea din strainatati ca simti ca mananci plastic. plus ca sa nu mai zicem ca dupa noile standarde europene si bietii tarani pentru a vinde in piata trebuie sa bage ingrasamante si produse care sa sporeasca crestere => E-uri, gust cam inexistent...pacat. Si branza de burduf nu se mai poate face ca inainte, ca nu e igienic si nu e dupa noile standarde...pacat ca se pierd asa traditiile si ceea ce este sanatos si bun...
ma rog, sunt si anumite domenii care din pacate in romania nu sunt tratate cu seriozitate, sau cel putin produsele care ajung pe piata romaneasca (ca cele de export probabil ca sunt mai bine facute) si aici ma refer la masini si alte produse de genul care nu au calitatea cu a celor din exterior.
Sus
nadiut este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hdany
Junior
Junior


Vârsta: 37
Data înscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 7
Cuvinte scrise: 379
Sexul: Masculin

ro.gif


MesajTrimis: Lun Iul 02, 2007 11:15 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Eu votez pentru produsul cu raportul calitate / pret cel mai bun.
La partea cu legumele si fructele sunt de acrod cu voi.
Dar daca ar fi sa aleg intre un dvd player "Unirea" si unul LG , normal ca aleg LG , si nu "Unirea" doar pentru ca e un dvd-player romanesc.
Concluzie : depinde de calitate.

_________________
Nu condu mai repede decat poate zbura ingerul tau pazitor
Sus
hdany este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bogdan
Novice
Novice



Data înscrierii: 29/Mar/2007
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 192
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Vin Iul 06, 2007 6:16 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

desi sunt in mare de acord cu hdany, totusi as spune ca ar face bine o politica usor nationalista macar pentru o serie de produse intre care nu pot exista diferente evidente de calitate, cum sunt de exemplu alimentele de baza: faina, zahar, uleiuri, dulciuri (oricum multe sunt sub licenta, dar macar nu sunt importate direct), chiar daca nu e acel raport optim, asta pentru stimulare.
In ce priveste cele ce necesita traditii si tehnologie, eu zic sa dam caesarului ce e al lui. Sa cumparam ceva ca e romanesc si atat, e fanatism.
Dar eu stiu? Poate si asta e o solutie...Smile
Sunt cunoscute cazurile de indivizi care cumpara un anumit roman in zeci de exemplare, doar ca sa-l faca bestseller. Cateodata iese!
Sus
bogdan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Iul 07, 2007 8:30 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ai dreptate Bogdane, nu ar strica o politica economica cu accente nationaliste, dublata de o strategie inteligenta in ceea ce priveste cercetarea pentru ca, de fapt, acesta este punctul nevralgic al Romaniei, nu acorda aproape deloc importanta cercetarii, iar fara o activitate de cercetare puternica nu poate exista o economie puternica si independenta. Poate exista, cel mult, o economie in care capitalul circula, o economie de consum tipica, chioara, dependenta de alte piete si economii mai inteligente....nu imi place sa spun, dar sub obladuirea de o neasemuita inteligenta a "conducatorilor" nostri, tara noastra cam inspre un asemenea tip de economie se indreapta. Nici nu poate fi altfel, din moment ce, de exemplu, Tractorul Brasov este vanduta unei agentii imobiliare cu un capital social de 200 RON Surprised Shame on you , cel putin asa au spus in mass media, probabil ca nu sunt departe de adevar.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
nadiut
Junior
Junior


Vârsta: 38
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 12
Cuvinte scrise: 1,684
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Mie Sep 12, 2007 12:40 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

va recomand sa urmariti si seria de articole din Jurnalul National "ce mancam, ce bem". azi de ex. a fost un articol despre un produs ep care recunosc, si eu il ingurgitam http://www.jurnalul.ro/articole/102261/interzisa-copiilor
Sus
nadiut este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Annamaria03
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 17/Mai/2018
Mesaje: 1
Cuvinte scrise: 26
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Joi Mai 17, 2018 8:20 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Daca aveti nevoie de traducerea unor acte sau legalizarea acestora, va recomand http://www.traducerejuridica.ro/ . Este un birou de traduceri cu servicii chiar bune.
Sus
Annamaria03 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Fabricat in Romania!." Mesaj online. Mar Iun 26, 2007 12:31 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 2:14 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=265 >.




Securitate forum

95343 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 15 ore, 10 minute | Încărcare medie: 0.65, 0.75, 0.75

Server uptime(last month)