Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Retele - a doua tema de programare

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Administrative ...
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Apr 18, 2007 9:50 am    Titlul subiectului: Retele - a doua tema de programare Răspunde cu citat (quote)

Aceasta a doua tema va propune implementarea unui client de posta electronica, in Java sau in C#. Acesta trebuie sa:

1. Se conecteze la un server de mail pop3 si sa descarce mesajele.
2. Trimita mesaje folosind un server smtp, fara autentificare, ca sa va fie mai usor.

Observatii: pentru a testa functionalitatea pop3 a clientului pe care il veti programa va puteti folosi de orice server de mail care accepta acest standard, de exemplu gmail, rdslink, info.unitbv.ro, home.ro si multe altele. Pentru a testa functionalitatea smtp(trimiterea mesajelor) va recomand sa folositi un server smtp local, pe care il veti instala pe calculatorul vostru. Un astfel de server poate fi descarcat de aici.
Mai jos gasiti doua "surse" de inspiratie: in atasament la acest mesaj o carte privind programarea in retea in Java (intr-unul din capitole gasiti toate informatiile necesare pentru a implementa clientul.... Wink ) si sub forma de link o a doua carte privind programarea in retea in C#.

Programarea aplicatiilor de retea folosind C#

Termenul de prezentare este de doua saptamani din ziua in care primiti tema oficial. Pentru orice nevoie de ajutor, nelamurire, forumul va sta la dispozitie, sau mesageria privata daca credeti ca nu e cazul sa va exprimati in public Smile . Succes si spor la treaba! Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kamikaze
Novice
Novice



Data înscrierii: 18/Apr/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 42
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 10:04 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sad Sad Nu pot sa intru pe link-ul cu documentatia C#
Sus
Kamikaze este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 10:10 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

E cazut evonetul, documentatia de C# e stocata pe acel server, nu pe serverul care gazduieste forumul. Asteapta sa isi revina evonetul si vei putea sa o accesezi. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kamikaze
Novice
Novice



Data înscrierii: 18/Apr/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 42
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 10:13 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Merci... eu astept dar MIE SOMN Razz si as vrea sa fac programul in seara asta ca sa pot sa ma concentrez pe alte treburi dupa Twisted Evil
Sus
Kamikaze este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 10:16 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Iti voi trimite pe mail documentul.

Later edit: ti l-am trimis, dar se pare ca gmail nu accepta fisiere chm drept atasamente, fapt previzibil de altfel. Te contactez pe privat.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Kamikaze
Novice
Novice



Data înscrierii: 18/Apr/2007
Mesaje: 4
Cuvinte scrise: 42
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 01, 2007 10:39 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Merci mult! Smile
Sus
Kamikaze este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nadiut
Junior
Junior


Vârsta: 38
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 12
Cuvinte scrise: 1,684
Sexul: Feminin

ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 02, 2007 8:47 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Buna ziua.
doua probleme.
1.am incarcat sa instalez acel server free smtp si imi da eroare : Internet or DNS Server Inaccesible. de la ce poate fi? de configurat am configurat ce era prin IIS (de exemplu mi s-a parut un link interesant acesta http://www.codeproject.com/aspnet/EasySMTP_package.asp) si tot nu merge.
2.nici mie nu mi-a mers (si nici colegilor mei cu care am reusit sa vorbesc) partea de programare in C# cu clasa SmtpMail. Am cautat pe MSDN si se pare ca aceasta clasa a existat in .Net Framework 1.0 ( http://www.codeproject.com/aspnet/EasySMTP_package.asp ) si nu mai exista in .Net Framework 2.0. Bun. Am inlocuit-o cu clasa din spatiul de nume System.Net.Mail ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/system.net.mail(VS.80).aspx ) si anume cu SmtpClient ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/system.net.mail.smtlclient(VS.80).aspx ). Aici se gaseste un exemplu destul de interesant (lipsesc acoladele de sfarsit, dar acum trebuie sa-i intelegem pe cei de la Microsoft...nimeni nu pe perfect:P). probleme continua sa existe, si anume ca nu pot trimite mailuri. nu stiu daca este doar la mine pe laptop sau nu, dar va urez tuturor spor la munca si daca aveti sfaturi de bine, le astept.
Sus
nadiut este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mie Mai 02, 2007 10:04 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

nadiut a scris:
Buna ziua.
doua probleme.
1.am incarcat sa instalez acel server free smtp si imi da eroare : Internet or DNS Server Inaccesible. de la ce poate fi? de configurat am configurat ce era prin IIS (de exemplu mi s-a parut un link interesant acesta http://www.codeproject.com/aspnet/EasySMTP_package.asp) si tot nu merge.
2.nici mie nu mi-a mers (si nici colegilor mei cu care am reusit sa vorbesc) partea de programare in C# cu clasa SmtpMail. Am cautat pe MSDN si se pare ca aceasta clasa a existat in .Net Framework 1.0 ( http://www.codeproject.com/aspnet/EasySMTP_package.asp ) si nu mai exista in .Net Framework 2.0. Bun. Am inlocuit-o cu clasa din spatiul de nume System.Net.Mail ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/system.net.mail(VS.80).aspx ) si anume cu SmtpClient ( http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/system.net.mail.smtlclient(VS.80).aspx ). Aici se gaseste un exemplu destul de interesant (lipsesc acoladele de sfarsit, dar acum trebuie sa-i intelegem pe cei de la Microsoft...nimeni nu pe perfect:P). probleme continua sa existe, si anume ca nu pot trimite mailuri. nu stiu daca este doar la mine pe laptop sau nu, dar va urez tuturor spor la munca si daca aveti sfaturi de bine, le astept.

Pasii pentru instalarea si folosirea serverului SMTP sunt urmatorii:
1. Il descarcati si il instalati...pana aici e greu Smile
2. Lansati aplicatia in executie.
3. Clic pe Options apoi selectati auto detect apoi OK.
4. Se seteaza adresa serverului DNS, pentru a o obtine dati ipconfig -all intr-o fereastra de comanda (DOS prompt).
5. Se restarteaza aplicatia.
6. Daca totul este in regula, ar trebui sa va afiseze in bara de stare, cea de jos, Waiting for connections on port #25 using DNS server cutare(cel setat de voi) Are nevoie de DNS server pentru a putea transforma adresa de domeniu a destinatarului in adresa IP.
7. Ultimul pas presupune setarea adresei serverului SMTP in clientul de mail, si anume localhost.
In ceea ce priveste compatibilitatea, asa este, ai dreptate nadiut, cartea este scrisa in 2003, cand inca era la putere .NET 1.0. Este ok daca lucrati sub .NET 1.0. Se poate merge pe modelul .NET 1.0 sau pe modelul .NET 2.0, ambele trebuie sa functioneze fara probleme, in principiu. Nu va dau maine o alta tema, va mai las sa lucrati la asta, deci nu va stresati mai mult decat trebuie, lucrati in liniste, daca tot nu va iese, ii dam de capat cumva, impreuna. Spor! Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mai 03, 2007 7:23 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Mai e ceva....majoritatea serverelor de mail nu sunt open relay, adica pot trimite mailuri numai utilizatorii acelui serviciu, prin furnizarea unui nume de utilizator si a unei parole. Ca sa scapati de problema asta aveti doua variante, de fapt trei: faceti in asa fel incat sa utilizati o functie care sa va permita specificarea numelui de utilizator si a parolei, pentru trimiterea mesajelor; pentru a testa functionalitatea, fara a specifica numele de utilizator si parola, pentru serverul home.ro, de exemplu, trimiteti cu un alt client de mail, Outlook Express, Microsoft Outlook sau orice altceva un mail, in felul acesta obtineti permisiunea de a trimite mesaje, pentru 10 15 minute, fara a mai specifica numele de utilizator si parola. A treia solutie presupune folosirea serverului smtp local de care v-am spus sau a altui server similar.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
fotso
Novice
Novice


Vârsta: 37
Data înscrierii: 25/Sep/2019
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 162
Sexul: Masculin
Locație: douala
co.gif


MesajTrimis: Mar Mar 31, 2020 11:21 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

E cazut evonetul, documentatia de C# e stocata pe acel server, nu pe serverul care gazduieste forumul. Asteapta sa isi revina evonetul si vei putea sa o accesezi.
_________________
KKKKKKKKK
Sus
fotso este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Adresa AIM Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Administrative ... Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Retele - a doua tema de programare." Mesaj online. Mie Apr 18, 2007 9:50 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 8:23 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=33 >.




Securitate forum

95384 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 21 ore, 19 minute | Încărcare medie: 0.48, 0.54, 0.57

Server uptime(last month)