Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
absolutep0wer
Junior
Junior


Vârsta: 46
Data înscrierii: 11/Apr/2009
Mesaje: 14
Cuvinte scrise: 1,806
Sexul: Masculin


MesajTrimis: Mie Iun 09, 2010 7:48 pm    Titlul subiectului: Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani Răspunde cu citat (quote)

Un nou studiu, apărut pe 8 Ianuarie în jurnalul PLoS Biology, a reușit să identifice care sunt cele mai sănătoase obiceiuri: mișcarea, băutul moderat al alcolului, fructele și nefumatul.

Băutul moderat este definit ca un consum săptămânal între o jumătate de pahar și șapte pahare de vin sau bere. Deasemenea, ar trebuie consumate cinci fructe sau vegetale pe zi. Studiul indică cum o persoană care adopta toate aceste patru obiceiuri trăiește în medie cu 14 ani mai mult decât una care nu adopta nici măcar unul din ele.

Studiul a fost condus de Kay-Tee Khaw de la Universitatea din Cambridge, pe un grup de 20000 adulți englezi. Aceștia au completat formulare după 1993, raportând starea sănătății lor. După un studiu statistic asupra grupului, mediind pe 11 ani, dr. Khaw și colegii săi a constatat că cei nu au avut nici măcar un singur obicei sănătos din cele patru enumerate mai sus, aveau o șansă de deces de patru ori mai ridicată decât cei care au adoptat toate cele patru obiceiuri. Practic, subiecții din primul grup aveau un risc al deceselor egal cu al personanelor din al doilea grup, când aceștia din urmă erau insă cu 14 ani mai bătrâni!

Participanții au avut vârste cuprinse între 45 și 79 de ani când au completat formularele. Decesele au fos înregistrate până în 2006. Studiul face parte dintr-o investigație mai mare asupra nutriției și cancerului, ce are loc în zece state europene, și care se vrea a fi cel mai mare studiu asupra dietei și sănătății făcut vreodată. "Rezultatele trebuie confirmate în alte populații, însă ele sugerează puternic că cele patru obiceiuri sănătoase enumerate contribuie la îmbunătățirea stării de sănătate", mai adaugă cercetătorii.
Sursa originală: world-science Știre prelucrată de stiinta .info
Sus
absolutep0wer este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Vukadinter
Novice
Novice


Vârsta: 39
Data înscrierii: 10/Aug/2021
Mesaje: 1
Cuvinte scrise: 95
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Mar Aug 10, 2021 6:41 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Apropo, jocurile de noroc și alcoolul sunt două plăceri care contribuie la o eliberare uriașă de dopamină. Desigur, doriți să le combinați, pentru că atunci corpul dumneavoastră va intra pur și simplu într-o stare euforică! Dar merită cu adevărat? James Bond, sorbind seducător la masa de baccarat, te invită să spui "Da!", dar adevărul este că alcoolul și jocurile de noroc nu ar trebui să fie amestecate niciodată. Deci, acum că știi cât de mult poate interfera alcoolul cu un joc eficient, poți merge în siguranță la vulkanvegas și să joci orice sloturi îți plac!
Sus
Vukadinter este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Thilori
Novice
Novice


Vârsta: 36
Data înscrierii: 08/Feb/2022
Mesaje: 3
Cuvinte scrise: 89
Sexul: Masculin


MesajTrimis: Mar Feb 08, 2022 4:14 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Bună ziua tuturor, Caut un site web chiar acum care să aibă o mulțime de sfaturi de sănătate și cum să mă mențin în formă bună. Are cineva o astfel de resursă? Am fost deja peste tot pe Internet.
Sus
Thilori este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wheeler
Novice
Novice


Vârsta: 31
Data înscrierii: 10/Mai/2022
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 102
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Mar Mai 10, 2022 1:09 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Când căutam un slot machine pentru seară, am dat peste acest site https://book-of-ra-jocuri.ro. Am avut noroc pentru că am găsit o mulțime de informații utile aici și am văzut o prezentare generală a slotului Book of Ra. Acolo am găsit primul și preferatul meu slot Book of Ra. Te sfatuiesc sa mergi pe site, vezi recenzia)
Sus
Wheeler este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
amandateq
Novice
Novice


Vârsta: 25
Data înscrierii: 12/Sep/2022
Mesaje: 2
Cuvinte scrise: 148
Sexul: Feminin
Locație: United States
us.gif


MesajTrimis: Lun Sep 12, 2022 3:02 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

To live a healthy and long life it's really important that you follow a good diet and sleep properly. Adding healthy home cooked food in your routine diet which not only gives you nutrition but helps you live a long life. I am also changing my eating habits and the food nom has really helped me a lot in this, one should also add physical activity in daily life to stay active.
_________________
Amanda teq
Sus
amandateq este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Cum sa traiesti mai mult cu 14 ani." Mesaj online. Mie Iun 09, 2010 7:48 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 12:07 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=35644 >.




Securitate forum

95415 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 1 ore, 03 minute | Încărcare medie: 0.31, 0.37, 0.44

Server uptime(last month)