Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Topic descriptiv

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii pe teme sociologice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Vin Mar 16, 2007 9:45 am    Titlul subiectului: Topic descriptiv Răspunde cu citat (quote)

Acesta este locul unde puteti discuta pe teme sociologice. Tot ce trebuie sa faceti este sa postati in topicurile deja existente sau sa creati topicuri noi folosind optiunea "topic nou".

Ultima modificare efectuată de către razvan la data de Mar Apr 17, 2007 5:43 pm, modificat de 1 dată în total
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
iulimit
Junior
Junior



Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 5
Cuvinte scrise: 1,226
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Sâm Mar 24, 2007 12:57 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

...ar fi interesant un schimb de idei intre viitorii sociologi si viitorii informaticieni (adica intre studenti)... Viitorul sociologului: "incotro" ? Viitorul informaticianului: "pana cand" ? Ca informatician care sunt limitele profesiei tale ? Noi stim (ca si sociologi) ca foarte curand, societatea se va imparti in oameni batrani si in cei care stiu sa utilizeze calculatorul. Dar, lafel, nu e nevoie sa fiu sociolog ca sa imi dau seama de lucrul asta, dupa cum, tanar fiind, nu e necesar si suficient sa fi absolvit facultatea de informatica pentru a utiliza calculatorul in raport cu scopul si vointa de sine... "Ceva" s-a intamplat pe lumea asta de cand cu noua tehnologie... si e ceva fatal, fara echivalent !... Stimulati-va plictiseala din voi tastand cateva randuri aici, cum am facut-o eu Smile E un sfat iar sfatul poate fi mai "rau" decat imperativul. Plictiseala este "resursa" noastra in care transpar , ne pandesc, vechile obisnuintze: 'sa fii bun', 'sa fii activ', 'sa fii util', 'sa pastrezi linistea', 'sa nu deranjati'...etc. Mai exsita oameni "deranjati" ? Unde ? Arata-ti-mi-i si mie va rog! Shocked
Sus
iulimit este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Mar 24, 2007 7:10 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

iulimit a scris:
...ar fi interesant un schimb de idei intre viitorii sociologi si viitorii informaticieni (adica intre studenti)... Viitorul sociologului: "incotro" ? Viitorul informaticianului: "pana cand" ? Ca informatician care sunt limitele profesiei tale ? Noi stim (ca si sociologi) ca foarte curand, societatea se va imparti in oameni batrani si in cei care stiu sa utilizeze calculatorul. Dar, lafel, nu e nevoie sa fiu sociolog ca sa imi dau seama de lucrul asta, dupa cum, tanar fiind, nu e necesar si suficient sa fi absolvit facultatea de informatica pentru a utiliza calculatorul in raport cu scopul si vointa de sine... "Ceva" s-a intamplat pe lumea asta de cand cu noua tehnologie... si e ceva fatal, fara echivalent !... Stimulati-va plictiseala din voi tastand cateva randuri aici, cum am facut-o eu Smile E un sfat iar sfatul poate fi mai "rau" decat imperativul. Plictiseala este "resursa" noastra in care transpar , ne pandesc, vechile obisnuintze: 'sa fii bun', 'sa fii activ', 'sa fii util', 'sa pastrezi linistea', 'sa nu deranjati'...etc. Mai exsita oameni "deranjati" ? Unde ? Arata-ti-mi-i si mie va rog! Shocked


Excelenta intrebarea ta, un pic retorica, sau poate nu (mie mi-ar placea sa cred ca nu, prin raportare la realitatea concreta...) daca mai exista oameni deranjati..probabil ca aceasta este marea problema a atat de mult pomenitei perioade postmoderne, complacerea, mai mult sau mai putin constienta intr-un tipic, aparent confortabil, care anihileaza energiile, dorintele de a tinde catre mai bine, catre idealuri... Confused din pacate exista din ce in ce mai putini oameni "deranjati", iar daca mai apar, putini sunt cei care se ridica deasupra "mobilelor meschine". Imi place totusi sa cred ca "civilizatia noastra" nu se afla pe un drum ireversibil. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ssobo
Novice
Novice


Vârsta: 38
Data înscrierii: 18/Mar/2007
Mesaje: 1
Cuvinte scrise: 262
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Dum Mar 25, 2007 7:08 pm    Titlul subiectului: Nu!!! Răspunde cu citat (quote)

Pentru ca e mai rau decat un imperativ sfatul tau ma starneste. SI cu ocazia asta ii repet si lui Razvan ce i-am spus cand l-am vazut ultima oara. NU ma atrage forma aceasta de comunicare, pentru ca nu e comunicare reala~. Very Happy .da! e virtuala si poate e ceea ce viitorul imaginat tehnologic ne aduce. M-am inscris aici ca sa fiu amabila si sa am un ultim indiciu pentru anii in care ne vom vedea rar. Anticipam si presupunem ca lumea se va imparti in acum-ul cel trecut si cel ce vine. Baietii mei dragi ati uitat ca suntem oameni si alaturi de ratiune avem si simtire! E nevoia de spiritualitate si sfintenie pe care fiinta omeneasca o va resimti mereu, si chiar si astazi, oricat de acuta este criza societatii sau lumii acesteia. Ne vom regasi, ne vom implini cautand inceputul, al nostru si al intregii creatii. In clipa cand vom uita si aceasta, vom uita de sufletul nostru si de Dumnezeu si lumea se va sfarsi. atunci Soarele va cadea pe Pamant. De aceea nu va exista o lume a plictiselii... Cat inca stim sa zambim, sa iubim si sa ne rugam inca simtim si suntem vii, o altfel de lume nu poate fi decat fara viata. Am extins mult problema pentru ca e prima oara si aproape ultima cand scriu aici, nu era mai fain sa discutam fata in fata la o prajitura sau in orice alt cadru natural?? Wink Mai sunt oamenii "deranjati" si nu uita Iuli ce spune cantecul:"Sfarsitul nu-i aici..." Va pup Very Happy
Sus
ssobo este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iulimit
Junior
Junior



Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 5
Cuvinte scrise: 1,226
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Lun Mar 26, 2007 4:39 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

...intr-adevar, "sfarsitul nu-i aici" ... suntem fara doar si poate dincolo de sfarsit, intru-un univers transfinit. Iar daca "sfarsitul" istoriei chiar ar fi avut loc, asta nu inseamna ca ceea ce urmeaza dupa el (nu) este "nimic". Dimpotriva, continuam sa existam sub semnul unui nou pacat originar: blestemul nostru consta in imposibilitatea de a deosebi adevarul de fals, binele de rau. Imi plac oamenii nostalgici numai cand nu se raporteaza doar la ei insisi, ci la intreaga omenire: "vom fi..", "atata vreme cat vom...", "vom" si iar "vom..." Chiar daca lumea nu va fi asa cum optimistul isi doreste sa fie, el e simpatic pentru felul in care "forfoteste" sau "licareste"... Cativa nostalgici "ne canta la ureche", dar nu mai avem ureche pentru muzica lor: societate autista, neutra, absenta, indiferenta, atona, amorfa, abisala, profund ebluisata, profund "inecata", suprasaturata si progresiv virusata de prea-plinul productiei obiectelor: visul epocii luminilor si al epocii moderne s-a realizat, punct !!!
Sus
iulimit este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
benishor
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 43
Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 35
Cuvinte scrise: 4,492
Sexul: Masculin
Locație: brasov
ro.gif


MesajTrimis: Joi Apr 19, 2007 12:06 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Cu riscul de-a interveni intr-o discutie intre persoane cu un anumit trecut comun ...

@iulimit :

Oameni "deranjati" ? Exista. Exista inca dorinta de-a fi un varf de lance raportat insa la alte medii mai numeroase si mai diversificate ca inainte. Iti poti dori sa fii cel mai bun skateboarder, cel mai bun programator, cel mai bun taietor de lemne, cel mai rapid bautor de bere, filosof urban, poet abstract, s.a.m.d. Mediile in care te puteai exprima si consacra acum ceva timp erau destul de reduse ca numar : arte, razboi, tehnologie, spiritualitate. Acum ai de unde alege.

@ssobo : asta nu e comunicare reala ?

a) comunicarea presupune transmiterea unei/unor idei/concepte de la un individ ( sursa ) catre altul/altii ( destinatie ).
b) persoanele implicate in aceasta comunicare sunt entitati fizice, cognitive

Din a) si b) rezulta ca cea de fata este o comunicare cat se poate de reala. Chiar conteaza detaliile gen tipul comunicarii ?

Asta ca sa nu mai vorbim de avantaje :

- Ofera o un mediu de discutie conlocutorilor ce nu se afla in aceasi locatie geografica.
- Doboara praguri sociale. Permite discutii intre persoane ce fac parte din cercuri distincte, poate diametral opuse, ce in viata de zi cu zi n-ar avea nici o sansa de interactiune.
- Inlatura influenta unor factori daunatori comunicarii ca inhibitii, intimidari, defecte de vorbire.
- Permite editarea mesajelor si implicit corectarea eventualelor erori sporind astfel coerenta ideilor transmise.
- Permite arhivarea discutiilor pentru o referentiere ulterioara ( verba volant, scripta manent ) si chiar permite cu usurinta cautarea anumitor detalii specifice unui context intr-un noian de informatii.
- Economiseste efortul depus. Nu mai e nevoie sa repeti o idee de x ori pentru fiecare persoana care n-a fost prezenta in momentul expunerii.

Si mai presus de toate, sa ne amintim ca fara scris, fara a trimite mai departe cunostintele anterioare n-am fi ajuns in situatia de-a putea lua un autobuz pentru a cobori la o terasa in parc si-a ne bucura de-o discutie filosofica la o prajitura intr-un cadru natural.

Nevoia de "spiritualitate si sfintenie pe care fiinta omeneasca o va resimti mereu" nu este deloc alterata de utilizarea acestei modalitati de comunicare.

"Ne vom regasi, ne vom implini cautand inceputul, al nostru si al intregii creatii. In clipa cand vom uita si aceasta, vom uita de sufletul nostru si de Dumnezeu si lumea se va sfarsi. atunci Soarele va cadea pe Pamant."

O expunere destul de plastica. Unii oameni de stiinta cauta exact ce spuneai mai sus : inceputul; nu al lor ci al intregii creatii. Al lor il cauta in intimitatea propriilor vieti. Cu ce-i indeparteaza cautarea asta de Dumnezeu ? Si in plus, ce ne asigura pe noi, crestinii, ca din multitudinea de religii existente a noastra e singura adevarata ?
Pe un ton mai glumet : daca ar fi vorba de o coliziune intre Soare si Pamant, cel mai probabil Pamantul ar fi cel care ar cadea in/pe Soare si nu viceversa Smile

Societatea nu moare ci se transforma. Au existat multe revolutii : spirituale, culturale, sociale. Acum poate ne pregatim de una digitala. Cat despre stagnarea societatii, ma gandesc la sutele de ani de intuneric din evul mediu si ma simt mult mai bine.

O exemplificare a avantajelor expuse anterior : mi-a luat mult redactarea acestul mesaj si chiar mai multe reformulari. Nu cred c-as fi putut-o face spontan la un dialog.

In speranta ca n-am deranjat pe nimeni,
noapte buna.
Sus
benishor este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
iulimit
Junior
Junior



Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 5
Cuvinte scrise: 1,226
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Sâm Apr 21, 2007 3:08 pm    Titlul subiectului: vointza noastra translucida... Răspunde cu citat (quote)

oare ar fi posibil ca tot ce e al nostru (al sociologilor) sa fie pentru toti ceilalti (in acest caz sa zicem pentru informaticieni) ? Exista o parte din cunostintzele noastre care sunt inexprimabile, si nu pentru ca nu pot fi exprimate, numite in vreun fel, ci pentru ca ele se risipesc inainte de a ajunge la intzelesul pe care l-ar confirma receptorul.
De ce am impresia ca mesajul lui "benishor" e un puzzle ? Asta ar insemna ca lucrurile transmise sunt limpezi, dar lucrurile nu se leaga intre ele. As spune ca e genial modul in care se pot aseza unul langa celalalt intzelesuri total diferite: acesta este mesajul lui "benishor" - si nu e ushor lucru !
Pe aceeasi idee, la extrem, eu cred ca sociologilor le lipseste intr-un fel acest "dat natural" de a "conjura" lucrurile. Noi le fuzionam, le legam intre ele, le fluidizam, creeam legaturi logice... si poate din cauza aceasta ne-am pierdut obiectul de studiu: nu mai studiem oamenii, societatea, ci multiplicam la nesfarsit o teorie moderna despre societate.

..asa este, sunt multe domeniile din care poti sa alegi pentru a excela. Pare-mi-se ca tu, "benishor", crezi ca e imbucurator lucru' asta. Sunt multe domenii dar peste tot regasesc acelasi efect de inutilitate. Este un pervers joc al destinului care e mai perfid decat imperativul de "a fi varful de lance" (cum spuneai tu). Tot ce facem intr-un domeniu sau altul e pentru a-ti dovedi tie insutzi (fiecaruia in parte) ca poti sa o faci: un copil, o ascensiune pe munte, o performantza sexuala, un pescuit, un maraton, o sinucidere. Se pare ca moartea isi gaseste domiciliul ideal intr-o astfel de societate golita de sens... pentru ca peste tot se cauta "moartea" prin epuizare. "A-ti face proba propriei tale existentze"...iata ultimul impuls care ne indeamna la "viatza".
De aceea zic ca devine imposibil sa ii mai analizezi individului in acelasi timp si scopul si mijloacele. Exista un soi de melancolie colectiva sau... banalitate care creste, banalitate extensiva.
Nimic nu te mai face sa visezi ci traim visul insusi: acesta este amarul vietzii noastre. Si nu e un caz patologic rar ! Au devenit rari, dimpotriva, cei care mai au pasiune, care au impuls, care se "consuma", se enerveaza, se revolta, gandesc, analizeaza. Ce sa mai vorbim de "dor" ? Si ajung aici la chestiunea religioasa...
Nu era vorba de "coliziune" intre Soare si Pamant. Era o metafora pentru experientza vietzii sau pentru ceea ce ne pandeste. Chiar daca a fost gluma, cu metafora nu e de glumit: nimeni/nimic nu ne mai face sa visam, ci traim visul insusi. Ce ar mai fi ramas de facut pe lumea asta ? Pentru crestinism: aceste prefaceri subtile ar fi ideea experimentala a apocalipsei.
Dar noi hai sa fim optimisti, sa ironizam aceste realitati, sa radem si sa sfidam cat putem. Restul oricum va veni de la sine, independent de vointza noastra nemijlocita...!
Sus
iulimit este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
benishor
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 43
Data înscrierii: 31/Mar/2007
Mesaje: 35
Cuvinte scrise: 4,492
Sexul: Masculin
Locație: brasov
ro.gif


MesajTrimis: Joi Apr 26, 2007 9:18 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Am scris nenumarate reply-uri pe care le-am sters inainte de-a posta. Am sa ma retrag din doua motive :

a) mi-am facut plinul cu fatalism traditional-sociologic
b) nu ma atrag nici pretiozitatea nici abstractul pueril

O zi buna in continuare
Sus
benishor este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
iulimit
Junior
Junior



Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 5
Cuvinte scrise: 1,226
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Vin Apr 27, 2007 2:49 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Eu n-am simtit nevoia sa spun despre mine ce ma atrage si ce nu... Poate pentru ca nimik nu "ma mai deranjeaza". E interesant sa vezi oameni care pun pasiune in ceea ce fac ei, in cuvintele lor, in sensul dat intzelesurilor... Fie ca este pozitiv, fie negativ, inca e bine atata vreme cat valorile acestea sunt limpezi.
...ori vedeti ? E trist sa vezi oameni care sunt "de neatins" sau pe care nu-i mai revolta nimic, sau nu-i mai farmeca nimic. Ar insemna deci sa ma bucur si pentru reactiile negative ca si pentru cele pozitive... Numai indiferentza ar fi opusul... si finalul.
...de ce scriu eu aici ? Habar nu am. Nu cred ca din plictiseala si nici din pasiune. E din altceva... cine stie ... ?! Puneti-mi voi un diagnostic. Dar sa fie pus cu pasiune !!! Very Happy
Sus
iulimit este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii pe teme sociologice Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Topic descriptiv." Mesaj online. Vin Mar 16, 2007 9:45 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 1:00 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=8 >.




Securitate forum

95423 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 1 ore, 56 minute | Încărcare medie: 1.23, 0.89, 0.72

Server uptime(last month)