Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Oltenism ?

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Pasiuni comune -> Literatura si lingvistica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mar Oct 16, 2007 8:03 pm    Titlul subiectului: Oltenism ? Răspunde cu citat (quote)

Este cunoscută predilecția oltenilor pentru perfectul simplu. O butadă mai veche zice că "fură primarul, fură notarul" (la o întrunire).

Iau în discuție însă verbul "a ieși". Oltenii îl conjugă la indicativ-prezent:
eu ies, tu ieși, el sau ea iasă (în loc de iese).

La conjunctiv întâlnim, e adevărat forma "el sau ea să iasă".

Toate bune și la locul lor, noi cu ale noastre, ei cu ale lor.

Ce te faci însă cu unii de-ai noștri care inventează la conjunctiv forma
"să iese" ?

Să ințelegem că sunt la origine olteni și că fug de "iasă" și când nu trebuie ? În parte da, dar nu numai.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
iulimit
Junior
Junior



Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 5
Cuvinte scrise: 1,226
Sexul: Nespecificat

ro.gif


MesajTrimis: Vin Noi 30, 2007 11:13 pm    Titlul subiectului: gramatica... "tortura" si zambet Răspunde cu citat (quote)

... important e sa ne intzelegem. Stii cum e ? Gramatica in epoca de "dincolo de reguli" devine chin. Chiar ma gandeam zilele astea cum mai pot invatza pushtii de 12 sau 13 ani pe la gramatica sa imparta fraza in propozitzii. Pfoaaaaaaa e tortura, frate !... Eu vorbesc de copiii care s-au trezit pe lumea asta (postmoderna) direct cu celularele la ureche, de la gradi'... care butoneaza acasa pc-ul si folosesc spatiul virtual. Ia ganditziva ce inseamna scoala in general pentru un pushti ca asta si in particular, ce inseamna sa invetze la gramatica sa mai desparta fraza in propozitii. Nu serios acum ... nu trebuie sa ne mire, dar pune-te in locul lui, cititorule... Destul noi suntem atrasi si "virusati" de aceasta tehnica si inca vedem efectul ei in viatza noastra, dar ei care nu au avut cunostintza a ceea ce am trait noi ?!
Gramatica inseamna regula, norma, ordine, ori pe noi ne asteapta nonconformismul, prezenteismul ("a fi prezent la viatza, a trai clipa"), deci gramatica este a intelectualului neinsemnat si absent.
Cand Liviu Gutza ureaza "Bafta" elevilor de liceu la stiri (el, care nu cunoaste bine alfabetul si emotia de a fi licean macar) atunci puterea inculturii imprastie definitiv orice concurentza...
Peste tot zambesc... Cred ca a fi intelectual se restrange la sine: sa fii tu pentru tine, ca nu ai ce arata lumii, ca e in zadar.
Oare ce vina au intelectualii ca stiu gramatica ? Nu au...
E vremea intrebarilor... intrebari banale sau profunde ?! Sunt intrebari retorice, dincolo de orice cunoastere, sau "dincoace" de constiintza.
Sus
iulimit este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Vin Iul 08, 2011 7:15 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Nu știi gramatică, n-o să știi nici matematică. Dacă nu ințelegi corect
problema, cum poți să o rezolvi ?

Am întâlnit chiar juriști care interpretau incorect texte, tot din această
cauză. La observația mea, că "acolo este o virgulă", am primit un răspuns
stupefiant : "Dă-o dracului de virgulă !".
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Mistah_J
Junior
Junior


Vârsta: 36
Data înscrierii: 28/Sep/2012
Mesaje: 8
Cuvinte scrise: 338
Sexul: Masculin

ro.gif


MesajTrimis: Vin Sep 28, 2012 11:40 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

„el/ea iasă" este utilizat de obicei în zonele rurale ale Olteniei, de către persoanele mai puțin școlite. În orașe, majoritatea persoanelor folosesc forma corectă, „iese". Presa a avut un impact puternic în corectarea acestei greșeli de exprimare în ultimul deceniu.
_________________
http://www.beautifulforums.co
Sus
Mistah_J este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger Codul MSN Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Pasiuni comune -> Literatura si lingvistica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Oltenism ?." Mesaj online. Mar Oct 16, 2007 8:03 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 11:09 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=2622 >.




Securitate forum

95318 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 12 ore, 05 minute | Încărcare medie: 0.58, 0.60, 0.59

Server uptime(last month)