Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Trei excluderi

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Ian 02, 2010 10:49 pm    Titlul subiectului: Trei excluderi Răspunde cu citat (quote)

Din PCR, bineînțeles. Aș zice chiar patru, dar la una dintre ele nu am participat, ci doar știu de ea. Despre aceasta din urmă pot spune că "Petrică" este și acum dascal și mă întâlnesc adesea cu el. Mai înainte, până prin 1974, fusese gestionar la magazinul din satul lui. Magazinul s-a desființat și el și-a pierdut slujba. A găsit alta, pe care o practicaseră și înaintașii lui, de dascăl la biserică. L-au somat s-o abandoneze dar el a cerut serviciu. Nu s-a putut și astfel a rămas fără de partid.

Aurel Drăgulanescu era șeful Catedrei de Matematică de la Institutul Politehnic din Brașov, (doar) conferențiar dar și secretar de partid pe Facultatea de Mecanică. L-am avut profesor la "Analiză matematică". Era, cred, foarte aproape de pensie, când, prin 1970, a rămas în Germania (RFG), pare-se la presiunea familiei. Am participat la sedința de excludere, oarecum formală, dată fiind situația. Țin minte doar intervenția profesorului Dimitrie Cazacu (de rusă dar și de pedagogie, foarte apreciat de studenți, mai ales pentru ce făcea la Casa de Cultură). Spunea că au fost colegi de învatamant pe la Săcele, că A.D. n-ar fi avut motive să se plângă față de regim întrucat a fost promovat (dintre profesorii de liceu) și a ajuns aproape de pensie chiar fără oarece merite profesionale. Din păcate nu mai eram student când, peste cațiva ani, avea să rămână (în Franța) însuși rectorul, prof.dr.docent Gheorghe Nițescu, fost ambasador în Cehoslovacia. Avea specialitatea "Tractoare", cu studii la Harkov (URSS). Era un domn, a ținut curs cu doar 7 studenți (din 120), fără să ceară condicele și să pună absențe, în condițiile în care la unii (Jakab Emerich, "Tehnologia materialelor", de exemplu) nu intrai în examen dacă aveai măcar o absență nemotivată, nemaipunând problema exmatriculării la un anumit număr. Mai mult ca sigur că a avut aceeași soartă cu partidul.

După facultate am luat repartiție la Uzina "Tractorul" din Brașov. Lucram la proiectare, serviciul "Constructor șef", în aceeași organizație cu conducerea. Aveam secretar de partid un tehnician, sas, Meurer (știu că pronunțam Moirăr). Era foarte afpreciat atât profesional cât și politic. Dar, la o ieșire în Austria, a rămas acolo. Ședința de excludere a fost, de asemenea, o formalitate. Rețin însă un alt aspect, fiindcă lucram în birouri (de proiectare) învecinate. Dacă despre alții se constata că "nu s-au mai întors", el a trimis o scrisoare în care a explicat că "nu se mai întoarce". De fapt rămăsese acolo cu o moștenire în urma deceselor unor înaintași. În această scrisoare el lămurea toate lucrurile care ar fi putut crea oarecari probleme. Până și niște carnete de partid care erau la el pentru semnat cât și bani de pe cotizații a indicat unde să fie căutate (în ce sertare) și să fie găsite. Neamțu', tot neamț !

În sfârșit, tot la "Tractorul", de trei ori organizatia de partid a respins excluderea unui maistru în vârstă, nu-i mai rețin numele. L-au exclus însă, apoi, cei de la județeană. Ce făcuse ? La o razie prin Gara Brașov, inclusiv prin restaurantul din incintă, fiind găsit fără buletin la el, a fost luat cu duba miliției și dus la sediu, pentru confruntări. Numai că omul avea un frate maior în miliție și, atunci când a fost împins în mașină, cu un genunchi în fund și un "urcă boșorogule", a ripostat. Veți zice: ei și ce-a pierdut, că era aproape de pensie ? Trebuie să știți că nu te puteau judeca pentru astfel de fapte dacă erai membru de partid, soluția fiind deci excluderea. Probabil că a urmat judecata, nu mai știu, pentru că eu am plecat.
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Trei excluderi." Mesaj online. Sâm Ian 02, 2010 10:49 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 4:09 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=30641 >.




Securitate forum

95354 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 17 ore, 05 minute | Încărcare medie: 0.76, 0.55, 0.54

Server uptime(last month)