Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

SPIRITUL UMAN,ARE O RADACINA DIVINA?
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 29, 30, 31  Următoare
 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii pe teme sociologice
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mar 14, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Desi nu suna stiintific ceea ce voi spune, cred totusi ca dogmele credintei noastre stramosesti nu trebuie puse sub nici o forma in discutie. Avem destul spatiu de manevra pentru spirit si rationalitate in toate celelalte domenii ale cunoasterii. Cu toate acestea, sunt deschis sa discutam in orice fel si pe marginea acestui subiect, daca definesti mai clar ceea ce te preocupa. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Lun Mar 15, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Pai,sa incepem cu crucea!Pe net acest simbol este ponegrit cu lipsa de cunoastere si chiar cu confuzii clare.Dar rezerv acest subiect pentru o explicare cit mai exacta,iar acum nu ma simt capabila...gripa,raceala ....scuze....N/am racit toata iarna ,iar acum...
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 10:01 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Crucea este simbolul crestinismului aproape de la inceput....adica la citva timp dupa rastignire,cind in preajma stilpului de pe muntele Capatinii,s/au petrecut o serie de miracole tamaduitoare.De unde se stia ca era crucea lui Isus? Era singura din al carui lemn au iesit lastari.Pina s/a propagat miracolul crucii,apostolii foloseau semnul pestelui,pentru vestirea locurilor inde urmau sa propovaduiasca.Dupa ce s/a aflat miracolul crucii,crestinii,apostolii si ceilalti care erau hotariti sa continue opera Invatatorului,s/au adunat si au dezbatut problema uneltei calailor,dar au ajuns la concluzia ca Aceasta fiind modul de pedeapsa cel mai rusinos din acele vremuri,nu unealta in sine purta vina...ci doar cei care L/au condamnat pe Isus la acest mod de pedeapsa si de moarte.Minunile care se petreceau in jurul crucii,i/au convins pe mucenici ca Isus a ridicat crucea la rang de continuator al minunilor care le facuse EL,la fel ca si apostolii dar care se rugau pentru tamaduiri lui DUMNEZEU in numele FIULUI SAU <ISUS HRISTOSUL>.De ce?
Miracolul crucii incepe inca de cind Isus a fost condamnat,ucenicii lui stiau ca INVATATORUL era insotit de o putere mult prea mare,si ca ar fi fost un fleac sa scape de condamnare_asta numai daca voia_dar ei stiau de "paharul ce/i ere pregatit de la TATAL" si mai stiau ca nu puteau face nimic vara voia LUI.ISUS LE VORBISE DESPRE CRUCE CA DESPRE IMPACAREA CU SOARTA."ACELA CARE MA IUBESTE ,SA SE LEPEDE DE SINE,SA/SI IA CRUCEA SI SA MA URMEZE"
Atunci ?De ce nu se recunoaste meritul crucii?De ce dau vina pe greseli din biblie...si ca tot am ajuns la aceasta, cite feluri de biblie sunt?
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mar 16, 2010 11:50 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Despre ce greseli din biblie este vorba, mai exact? Cat priveste intrebarea finala, exista o singura Biblie, cu certitudine, chiar daca sunt foarte mici diferente intre Biblia ortodoxa si cea catolica. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Mie Mar 17, 2010 9:37 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Sunt citeva pasaje in Biblie unde pentru a evita repetitia,poate, se scrie in loc de cruce_"stilp de lemn"motiv pentru care,se speculeaza rolul crucii....mergind pina la a ii atribui crucii roluri negative.Ba chiar sustin ca exista edituri care n/au scris deloc cuvintul "cruce".Din aceasta perspectiva am subliniat ca ii sunt furate virtutile MINTUITORULUI si atribuite altcuiva....poate pentru a creea diversiune,nesiguranta,cu alte cuvinte ne saboteaza religia si traditia.
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 2:21 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Azi a fost zi nationala aici in Irlanda si am fost prins in tot felul de activitati extrascolare. Smile De aceea, nu am avut vreme pana acum sa ma ocup de forum, si sunt tare obosit. Prin urmare, promit ca voi reveni in cursul zilei de maine (de fapt azi, joi Razz) cu raspunsuri pentru toate mesajele tale noi. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 2:11 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Mihaela14 a scris:
Sunt citeva pasaje in Biblie unde pentru a evita repetitia,poate, se scrie in loc de cruce_"stilp de lemn"motiv pentru care,se speculeaza rolul crucii....mergind pina la a ii atribui crucii roluri negative.Ba chiar sustin ca exista edituri care n/au scris deloc cuvintul "cruce".Din aceasta perspectiva am subliniat ca ii sunt furate virtutile MINTUITORULUI si atribuite altcuiva....poate pentru a creea diversiune,nesiguranta,cu alte cuvinte ne saboteaza religia si traditia.


Acei indivizi si edituri care promoveaza alte conceptii despre Cruce decat cea fireasca, probabil ca nu sunt crestini sau sunt doar formal, fara a avea, de fapt, nimic in comun cu adevarata credinta. Prin urmare, trebuie sa fie ignorati, iar crestinii de buna credinta trebuie sa invete sa filtreze toti acesti stimuli negativi care abunda in zilele noastre.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Joi Mar 18, 2010 8:26 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Imi pare rau dar sunt un cuplu minunat,si nu pot sa/i refuz cind se anunta in vizita....iar <batalia conceptiilor>este mult prea picanta,iar eu sunt voluntara in provocari....
Totusi...crezi ca nu e bine sa le mai deschid usa?Eu una nu ma simt amenintata de o schimbare a convingerilor pe care mi le/am cladit 40 ani aproape si am multe de recunoscut credintei mele!!!!Totusi un sfat bun e intotdeauna o portita deschisa!
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 6:10 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Mihaela14 a scris:
Imi pare rau dar sunt un cuplu minunat,si nu pot sa/i refuz cind se anunta in vizita....iar <batalia conceptiilor>este mult prea picanta,iar eu sunt voluntara in provocari....
Totusi...crezi ca nu e bine sa le mai deschid usa?Eu una nu ma simt amenintata de o schimbare a convingerilor pe care mi le/am cladit 40 ani aproape si am multe de recunoscut credintei mele!!!!Totusi un sfat bun e intotdeauna o portita deschisa!


Nu, in nici un caz nu se poate pune problema asa, adica sa nu le deschizi usa. Religia noastra ortodoxa, asa bazata pe dogme cum este ea, este totusi una relativ toleranta cu cei de alte religii. Inchizitia spaniola, in perioadele ei de maxim absurd, obisnuia sa arda pana si casele celor pe care ii considera eretici, pentru ca erau pangarite de credinta diferita. Cand ne facem prieteni, in primul rand conteaza sa fie oameni agreabili, sinceri si corecti in tot ceea ce fac. Religia lor este mai putin importanta. Mai mult, discutiile pe teme religioase cu astfel de oameni sunt mai mult decat recomandate, daca tu te afli in postura de aparatoare a credintei ortodoxe. Incorect ar fi daca ei ar reusi sa te amuze si sa te faca sa te indoiesti de propria ta credinta, ceea ce din cate inteleg nu este cazul. Prin urmare, nu iti face nici o problema in privinta lor si continua sa ii primesti. Wink
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Vin Mar 19, 2010 8:42 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Multumesc!Vecinele mai in virsta,care ma considera ca o fiica,pentru ca imi place sa ma opresc si sa le intreb <ce mai fac>,poate si pentru ca m/au vazut crescind alaturi de copiii lor,m/au "sfatuit"contrariul dar,le/am motivat si lor ca aceste discutii,m/au facut sa aprofundez BIBLIA cum nu ma gindeam s/o fac.Discutiile nu le pot tine,daca nu am o baza concludenta,fapt pentru care nu las garda jos.Nu vreau sa ma hazardez in povestiri,dar ca fapt divers poti intra pe net,cautind <martorii lui iehova>si te poti amuza,de rastalmacirile lor puerile,care scormonesc posibilitati de <decodificare>ale BIBLIEI,cartea tuturor timpurilor,care a fost conceputa tocmai copilaros de simpla,pentru a fii inteleasa de oricine stie sa citeasca.Vezi geneza!
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mar 21, 2010 12:31 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Acum cativa ani buni, inca imi mai aruncam ochii peste carticelele pe care cei de la Martorii lui Iehova mi le aduceau acasa, sunand din usa in usa, dupa obiceiul lor. M-am lamurit, intr-un sfarsit, cam cum stau treburile si am renuntat la acest "sport". Insa, in cazul tau si in orice situatie asemanatoare, aceste dispute teologice sunt folositoare, tocmai pentru ca, asa cum ai spus, te obliga sa te documentezi, sa aprofundezi studiul Bibliei, pentru a putea face fata discutiilor.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Dum Mar 21, 2010 3:48 pm    Titlul subiectului: ROLUL LUMINII DIN NOI Răspunde cu citat (quote)

In infinitatea albastra iti vine sa crezi ca existi si ai o misiune....fie ea cit de mica in comparatie cu lumea cunoscuta si cea necunoscuta?Nu/i pacat daca iti neglijezi responsabilitatile,sau "chemarea"?Nu/i pacat daca lasi zilele sa treaca fara sa faci nimic?Lucrurile cele mai importante in viata noastra trebuie sa ne lumineze calea,nu sa ne/o ingreuneze....Odata cu implinirea fiecarei etape se aprinde cite o flacara,luminindu/le pe urmatoarele.Nu/i minunat? Smile
CREDINTA ESTE SFESNICUL CU PUTEREA DE A NE CALAUZI CIT MAI BINE PASII.
Rolul nostru nu va mai fi imposibil,iar deciziile nu ne vor apartine in totalitate,ajutorul rugaciunii venind de ACOLO, special pentru noi .
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mar 21, 2010 6:33 pm    Titlul subiectului: Re: ROLUL LUMINII DIN NOI Răspunde cu citat (quote)

Mihaela14 a scris:
In infinitatea albastra iti vine sa crezi ca existi si ai o misiune....fie ea cit de mica in comparatie cu lumea cunoscuta si cea necunoscuta?Nu/i pacat daca iti neglijezi responsabilitatile,sau "chemarea"?Nu/i pacat daca lasi zilele sa treaca fara sa faci nimic?


Ba da, eu cred ca fiecare om, existenta lui, au un rol anume in aceasta lume, in aceasta dimensiune spatio-temporala in care traim. De aceea, una dintre indatoririle omului este sa desluseasca care ii este locul in Univers, ce importanta are patratica lui de viata si personalitate. Apoi, ar trebui sa incerce sa se autocultive consecvent in directia chemarii sale. Smile

Mihaela14 a scris:
Lucrurile cele mai importante in viata noastra trebuie sa ne lumineze calea,nu sa ne/o ingreuneze....Odata cu implinirea fiecarei etape se aprinde cite o flacara,luminindu/le pe urmatoarele.Nu/i minunat? Smile


Ba da, este minunat, sau ar trebui sa fie, pentru orice om cu gandire sanatoasa si suflet luminos.

Mihaela14 a scris:
CREDINTA ESTE SFESNICUL CU PUTEREA DE A NE CALAUZI CIT MAI BINE PASII.


Asa este.

Mihaela14 a scris:
Rolul nostru nu va mai fi imposibil,iar deciziile nu ne vor apartine in totalitate,ajutorul rugaciunii venind de ACOLO, special pentru noi .


Sigur ca da, cu precizarea ca omul are posibilitatea de a-si construi viata, in totalitate, conform propriilor dorinte si conceptii. Cei care aleg sa isi conduca viata conform invataturilor crestine, sunt cu atat mai de apreciat, in aceste conditii.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mihaela14
Initiat
Initiat


Vârsta: 54
Data înscrierii: 18/Feb/2010
Mesaje: 758
Cuvinte scrise: 65,653
Sexul: Nespecificat


MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 8:47 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Dimineata cind ma trezesc,mai ales in razele unui soare de mai,cu toate ca natura nu s/a imbracat,am o placere deosebita sa privesc intensitatea albastra a cerului si am certitudinea ca oricit da mica si neinsemnata as fi DUMNEZEU nu ma va parasi.Astept cu nerabdare inflorirea pomilor care se va petrece cit de curind[poate chiar in saptamina patimilor,adica peste o saptamina].
Sus
Mihaela14 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mar 22, 2010 5:49 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Mihaela14 a scris:
Dimineata cind ma trezesc,mai ales in razele unui soare de mai,cu toate ca natura nu s/a imbracat,am o placere deosebita sa privesc intensitatea albastra a cerului si am certitudinea ca oricit da mica si neinsemnata as fi DUMNEZEU nu ma va parasi.Astept cu nerabdare inflorirea pomilor care se va petrece cit de curind[poate chiar in saptamina patimilor,adica peste o saptamina].


Aceasta este a treia primavara pe care o traiesc departe de casa, insa stiu perfect cum e sa experimentezi trairile pe care le descrii. De aceea, abia astept sa ma bucur, in sfarsit, asa cum se cuvine, de primavara anului 2011, cand voi fi inapoi acasa. Dancing
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Discutii pe teme sociologice Ora este GMT + 2 ore
Du-te la pagina Anterioară  1, 2, 3, ... 29, 30, 31  Următoare
Pagina 2 din 31

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"SPIRITUL UMAN,ARE O RADACINA DIVINA?." Mesaj online. Dum Feb 28, 2010 12:35 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Sâm Apr 27, 2024 8:30 am. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=31966 >.




Securitate forum

101555 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 67 zile, 9 ore, 26 minute | Încărcare medie: 1.80, 1.72, 1.78

Server uptime(last month)