Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Ion Iliescu - 80 de ani

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
Sava Stan
Senior activ
Senior activ


Vârsta: 77
Data înscrierii: 16/Apr/2007
Mesaje: 141
Cuvinte scrise: 18,650
Sexul: Masculin
Locație: Buzau
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 8:17 am    Titlul subiectului: Ion Iliescu - 80 de ani Răspunde cu citat (quote)

Februarie 1990. Se inființează CPUN (Consiliul Provizoriu de Uniune Națională), ca organism care coopta și forțe din afara FSN-ului. Un prieten mă "bagă" într-un partid și mă văd propulsat în organizația județeană. Aici, surpriză, printre atâția avocați și profesori, nici un economist și, eu singur, inginer. Ajung, astfel, vicepreședinte cu probleme economice.

După vreo zece zile presedinții și vicepreședinții economici județeni, împreună cu cei ce erau un fel de prefecți, pe 3 Martie 1990, suntem convocați la București. Ajungem în sala din Dealul Mitropoliei.

Prima constatare: lumea se cam cunoștea. De când ? Era o lume nouă, doar.

Începe ședința. Dintr-un colț al prezidiului apar Ion Iliescu și Petre Roman. Imediat, șeful meu se duce la microfon și-l felicită pe d-l Ion Iliescu, care, atuncea aflam, împlinea 60 de ani. Măi să fie, de unde știa ? Se încropește în grabă o mică delegație care se duce să cumpere flori, dovadă că lucrul nu era cunoscut și de ceilalți.

În sfârșit, au loc discuții. O luare de poziție a lui Ion Iliescu mi-a rămas, și consider că a fost cheia întâlnirii. Era vorba de Punctul 8 al Proclamației de la Timișoara (care interzicea "foștilor" să ia parte la alegeri). A insistat să nu se accepte acest punct: "Nu că am fi noi (adică dumnealui) afectați, dar nu este o masura democratică !".
Sus
Sava Stan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Vizitează site-ul autorului
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mar 02, 2010 5:34 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Foarte interesanta povestirea...prin urmare, asa zisa lustratie romaneasca a inceput in forta, schingiuita cu maiestrie de fostul sef al Departamentului Propaganda al Comitetului Central. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Ion Iliescu - 80 de ani." Mesaj online. Mar Mar 02, 2010 8:17 am. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Joi Mar 28, 2024 3:00 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=32024 >.




Securitate forum

95348 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 37 zile, 15 ore, 56 minute | Încărcare medie: 1.05, 0.76, 0.62

Server uptime(last month)