Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Kosovo

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Vin Feb 08, 2008 8:45 pm    Titlul subiectului: Kosovo Răspunde cu citat (quote)

ca tot am vazut pe aici o stire despre CPT si nerecunoasterea independentei Kosovo m-am gandit sa-mi exprim si eu opinia.
sper ca e clar pentru toata lumea ca aici avem de a face cu politica de "jandarm mondial" a SUA. ingrijorator este faptul ca se doreste foarte mult aceasta independenta de catre SUA ajungandu-se pana acolo incat sa se treaca de votul din cosniliu de securitate ONU unde Rusia (aliat traditional al Serbiei) are drept de veto si va bloca o recunoastere a noului stat, in cazul proclamarii independentei. deci, nu mai conteaza nimic atat timp cat trebuie sa se ajunga la bunul plac al statelor unite.
am auzit ca in Kosovo se gasesc importante resurse de cupru, acesta fiind unul din motivele pentru care SUA doreste independenta acestei provincii. (din nou un motiv economic, ca si Iraq-ul dealtfel, deoarece statele unite consuma mult mai mult decat produc si trebuie sa-si asigure standardul de viata foarte ridicat al cetatenilor sai)
problema este mult mai complexa si aici intervine si pozitia Serbiei dealungul istoriei, un stat de admirat pentru politica pe care a dus-o in cadrul fostei Iugoslavii.
astept opiniile voastre si apoi as mai avea ceva de adaugat.
eu cred ca nu se va proclama independenta Kosovo deoarece asta ar naste multe revolte in multe aste state din lume unde se afla astfel de tensiuni interetnice.(inclusiv Romania, atentie!!)
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Feb 09, 2008 9:43 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Romania nu se afla nici pe departe in situatia Serbiei. Desi o provincie prin excelenta sarbeasca, Kosovo a fost populat prin grija defunctului Imperiu Otoman cu albanezi transformati tot prin grija turcilor in musulmani. Sa nu se uite faptul ca in acea vreme spatiul romanesc era inconjurat (inclusiv in Ungaria) de pasalacuri, adica de provincii ce faceau parte integranta din statul Otoman. In spatiul romanesc nu s-a pus niciodata problema de a se ajunge la o situatie similara...si sa nu va inchipuiti ca Otomanii si altii nu ar fi vrut sa stapaneasca aceste pamanturi bogate si frumoase...ca ce sa-i faci, asa sunt, nu e un stereotip. Dar sa ma intorc la Kosovo, desi a fost garnisit cu o populatie de religie musulmana, Kosovo a ramas un pamant prin excelenta sarbesc. Pe langa faptul ca ar fi o anomalie, un avorton, "statul Kosovo", existenta lui, ar ascunde interese ascunse de marele public, cum bine spune Cata. Faptul ar fi un precedent periculos nu pentru Romania...in ultimele zile din decembrie 1989 s-a incercat din rasputeri ruperea Romaniei, de asemenea s-a incercat destabilizarea situatiei si in martie 1990 la Targu Mures, si in alte ocazii, cand inca tara era zdruncinata de schimbarea brusca pe care o suferise...daca nu s-a reusit atunci, acum, cu atat mai putin, si ar fi si alte argumente in favoarea acestei viziuni...nu, Romania nu va avea astfel de probleme, este totusi un stat solid, pentru ca se bazeaza pe o istorie fundamental diferita de cea a Serbiei cu al ei Kosovo. Proclamarea independentei provinciei Kosovo ar constitui un precedent primejdios pentru ca s-ar incuraja arbitrariul in politica si legislatia internationala, de dragul unor interese meschine.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Sâm Feb 16, 2008 10:40 pm    Titlul subiectului: proclamare independenta Răspunde cu citat (quote)

am citit acum ca maine se va proclama independenta provinciei Kosovo. ceva pronosticuri sau mai bine zis, ceva reactii? ce scenariu vedeti?
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Feb 18, 2008 7:51 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Ei, si uitati ca "Republica Kosovo" Mr. Green a fost proclamata, un avorton politic si istoric, tinut intr-un mediu antiseptic, pentru a se incerca mentinerea lui in viata, de catre cei care au interese, adica SUA si altii ca ei din UE si chiar si de aiurea. Probabil ca acest avorton va fi resuscitat si mentinut cumva in viata, dar ca orice organism din aceasta categorie va avea o existenta cel putin curioasa atat cat va fiinta. Aceasta declarare(halal declaratie, impinsi de la spate de SUA et co....) a indepedentei era previzibila, asa ca eu unul nu ma mir catusi de putin.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Politica si societate Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Kosovo." Mesaj online. Vin Feb 08, 2008 8:45 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 4:01 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=7669 >.




Securitate forum

95569 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 16 ore, 56 minute | Încărcare medie: 0.82, 0.71, 0.64

Server uptime(last month)