Pagina se încarcă... vă rugăm așteptați!



Afișarea paginii întârzie? Clic aici
 
Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro
IT si diverse
 
 AcasăAcasă   LinkuriLinkuri   FAQFAQ   CăutareCăutare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   AlbumAlbum   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   SudokuSudoku    Mesaje privateMesaje private   Hartă Site(pseudo)Hartă Site(pseudo)    AutentificareAutentificare 

Cere bon!

 
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Autor Mesaj
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 21, 2007 6:40 pm    Titlul subiectului: Cere bon! Răspunde cu citat (quote)

desi stiu ca era o campanie si la televizor despre acest lucru totusi se pare ca publicul consumator nu prea a reactionat Sad
trebuie sa constientizam faptul ca daca nu primim bon pe ce am cumparat respectivul vanzator nu plateste TVA, impozit etc. pe produsul pe care ni l-a vandut si astfel pacaleste Statul. Acum ramane si la latitudinea voastra sa faceti ca economia tarii sa functioneze(bineinteles atat cat puteti voi!)
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Lun Mai 21, 2007 10:57 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Foarte corect ce spui...de asemenea, un obicei comercial frecvent intalnit in Romania se refera la faptul ca vanzatorii nu au aproape niciodata bani potriviti pentru a da restul corect, pana nu te sunteaza de cateva sute de lei nu se simt bine. Shame on you Acum vreo cateva saptamani am avut placuta surpriza sa primesc restul exact dupa ce am platit o factura, mi-a dat pana si monede de un ban. Smile Cumparatorii nu ar trebui sa accepte sub nici o forma produse sub forma de rest(varianta fericita), dar lipsa de timp, valoarea mica a sumei precum si faptul ca totusi primesc ceva, ii determina pe multi sa inchida ochii, astfel "sistemul" mergand mai departe in actualul format.
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 4:08 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

mi se pare foarte corect. si de asemenea, e minunat sa spui ca daca fiecare din noi procedeaza cum trebuie, ajuta cate putin la buna functionare a sistemului. dar sa-l vad eu pe cel care isi cere restul (integral, nerotunjit) si spune ca nu accepta o guma de mestecat sau o cutie de chibrituri in locul restului ...
in schimb, daca tot veni vorba de "fiecare sa contribuie" (si aici imi cer scuze de offtopic), cred ca ar fi mai bine sa ne gandim la a contribui la curatenie, liniste publica si amabilitate in relatia cu cei din jur (chiar daca ii cunoastem sau nu). dupa accea mai vorbim de tva si altele.
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 4:56 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

asa este. chiar acum vin de la un seminar de engleza in pIII2 si am vazut in mai multe banci pungi si ambalaje ale diferitelor produse expandate pline de calorii pe care studentii le consuma in pauza. chiar daca exista cos de gunoi nu exista bunavointa din partea nimanui.

ma gandeam sa mergem si noi odata, cand avem timp, la iarba verde si inarmati cu pungi (pe care poate le vom obtine printr-o sponsorizare) sa adunam toate gunoaiele pe care oamenii le lasa din inconstiienta sau proasta crestere si sa le explicam de ce nu e bine sa faca asa ceva.

Cred ca puterea exemplului este cea mai importanta!
Idea
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Mar Mai 22, 2007 5:41 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Excelenta idee Applause , eu as participa cu placere la o asemenea actiune ecologista, nobila la urma urmei. Smile
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
icarus86
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 38
Data înscrierii: 02/Apr/2007
Mesaje: 33
Cuvinte scrise: 1,966
Sexul: Masculin
Locație: /dev/null
ro.gif


MesajTrimis: Joi Mai 24, 2007 10:23 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

ceea ce propui tu este admirabil, insa este o sabie cu doua taisuri.

DA, sunt de acord (ca orice cetatean al acestui oras care tine la imaginea publica - care pana la urma este parte din imaginea sa proprie) sa mergem o data, de doua ori etc la "iarba verde". pungile respective nu trebuie sponsorizate, deoarece sacii menajeri sunt la pret rezonabil. am mai facut asa ceva in timpul liceului in parcul "sahistilor" de pe Berzei, si am fost cu totii foarte multumiti de "isprava".

partea negativa este ca procedand in acest fel, oamenii vor gandi in modul urmator: "da' lasa, eu pot sa arunc pe jos, ca oricum o sa vina unii sa stranga dupa mine". stiti de ce in tarile "civilizate" este curatenie ? pentru ca ei nu gandesc ca mai sus. fiecare din ei are inradacinat un bun-simt si o educatie care sa le spuna "nu arunca ba boule pe jos ca nu e bine".
Sus
icarus86 este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin.epure
Junior activ
Junior activ


Vârsta: 37
Data înscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 31
Cuvinte scrise: 3,557
Sexul: Masculin
Locație: Heilbronn
ro.gif


MesajTrimis: Dum Mai 27, 2007 3:41 pm    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

ma indoiesc ca cei din societatile dezvoltate gandesc cum ai spui tu si mai degraba cred ca la ei constiinta asta civica a fost dobandita dupa aplicarea mai multor amenzi usturatoare si dupa aceea au spus ca :"nu arunca ba boule pe jos pentru ca iar platim doua salarii si nu mai avem ce manca".

aici este problema la noi: legile exista, sunt bine gandite dar nu se aplica.
Ce pretentii sa avem daca insusi presedintele Tarii cand este amenintat ca i se va intenta o actiune juridica pentru talharie (a lua telefonul cuiva fara permisiune) raspunde nonsalant: "hai sa o vad si p-asta!". Adica nu le pasa...
Sa se dea si la noi vreo cateva amenzi de 100 de lei pentru cei care arunca deseuri pe strada si atunci sa vezi ca o sa fie bine...

eu ma gandeam ca iesind sa adunam gunoaiele le vom deschide cat de cat mintea si constiinta explicandu-le ca nu e bine si ca pot risca amenzi.
Sus
catalin.epure este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvan
Site Admin
Site Admin



Data înscrierii: 16/Mar/2007
Mesaje: 1244
Cuvinte scrise: 74,092
Sexul: Masculin
Locație: Brasov / Cork (Irlanda)
ro.gif


MesajTrimis: Joi Aug 09, 2007 9:19 am    Titlul subiectului: (Fără titlu) Răspunde cu citat (quote)

Revin la ideea mea fixa cu restul, in tara noastra acest obicei al neacordarii restului corect este atat de raspandit incat si in institutii caracterizate de un asa zis "prestigiu" se intampla sa ti se strambe din nas cum ca nu exista posibilitatea acordarii restului corect. Inclusiv la banci, crunta ironie.... Mr. Green Din peregrinarile mele prin strainatate am ramas impresionat in fata urmatorului fapt: in Olanda, eram intr-un magazin alimentar, la cumparaturi. S-a intamplat sa i se termine vanzatoarei de la terminalul respectiv monedele de un eurocent, astfel incat nu mai putea sa dea restul exact, adica pana la ultimul banut... Rolling Eyes Astfel incat s-a oprit vanzarea pentru doua minute la terminalul ei, a facut rost de cateva fisicuri cu monede de un eurocent si abia apoi si-a reluat activitatea. Exclamation La urma urmei nici nu-i mare scofala, e o dovada de elementar respect fata de client si fata de normalitate. Ma intreb, cand, sub impulsul caror factori va suferi si scara romaneasca a valorilor o reconfigurare in acest sens?...
Sus
razvan este deconectat Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Vizitează site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afișează mesajele pentru a le previzualiza:   
Crează un subiect nou   Răspunde la subiect    Pagina de start a forumului razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro -> Opinii -> Opinii despre produse si despre servicii Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteți crea un subiect nou în acest forum
Nu puteți răspunde în subiectele acestui forum
Nu puteți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteți vota în chestionarele din acest forum
Nu puteți atașa fișiere în acest forum
Nu puteți descărca fișiere în acest forum
Referință subiect (Stil MLA)
"Cere bon!." Mesaj online. Lun Mai 21, 2007 6:40 pm. razvan.bocu.ro / forum.bocu.ro.
Vin Mar 29, 2024 12:08 pm. < http://forum.bocu.ro/viewtopic.php?t=95 >.




Securitate forum

95538 Atacuri blocate

Powered by BOCU.ro © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community / Razvan Bocu <<< razvan@bocu.ro >>>

Uptime server: 38 zile, 13 ore, 04 minute | Încărcare medie: 0.55, 0.57, 0.53

Server uptime(last month)